Миколаївська церква в Колодному

Миколаївська церква в Колодному
Аркада галереї нижнього ярусу на головному фасаді
Галерея горішнього ярусу на головному фасаді

Микола́ївська це́рква в Коло́дному — пам’ятка архітектури національного значення, Тячівський район, Закарпатська область, Україна.

Загальні відомості

Дерев’яна церква стоїть на пагорбі в центрі села біля місця перетину головною вулицею гірського потоку і є архітектурною домінантою сільського ландшафту.

Історична довідка

Спочатку збудовано 1470 в урочищі Одарів, можливо, як храм православного монастиря. Згодом (за однією з версій — 1800) її перенесли на теперішнє місце. У 16 ст. перебудована: надбудовано основний об’єм (з’явився другий ярус над навою). У 1770-х з заходу прибудовано галерею, на бабинці надбудували вежу з завершенням у стилі бароко. 1737 оновлено іконостас. Наприкінці 18 ст. в інтер’єрі розмальовано стіни нави й вівтаря. 1970–1971 виконано реставрацію пам’ятки. Наступна реставрація відбулася 2007–2008 коштом гранту посольства США в Україні.

Характеристика

Церква тридільна, з прямокутними в плані зрубами: нава і бабинець рівноширокі, а вівтар — вужчий. Стоїть на кам’яному підмурку, складеному насухо, без будівельного розчину. Нижні вінці зрубів — масивні дубові бруси. Дахи й вежа укриті ґонтом. Зруби накриті стрімкими дахами, розташованими в різних рівнях. Над бабинцем підноситься висока вежа-дзвіниця каркасної (див. Каркас) конструкції з підсябиттям на кронштейнах і відкритою аркадною (див. Аркада) галереєю, увінчана пластичним двоярусним верхом. Церква має піддашшя на випустах нижніх вінців зрубу, що переходить у дах вівтаря. Західний фасад прикрашає ґанок у вигляді відкритої аркадної галереї на різьблених стовпчиках з вирізаними у вигляді арок підкосами. Аналогічно вирішена галерея бабинця на другому ярусі. Інтер’єр храму простий і лаконічний; на стінах і склепіннях вівтаря й нави збереглися розписи кінця 18 ст., виконані місцевими майстрами під керівництвом художника Антонія Валі (1742 — після 1789; Словаччина).

Значення

Миколаївська церква в Колодному є найдавнішим збереженим дерев’яним храмом в Україні та одним із найдавніших в Європі. Попри численні перебудови відзначається високими мистецькими якостями, органічно поєднує риси європейської стилістики з традиціями народної архітектури Закарпаття.

Література

  1. Гудченко З. Церква св. Миколи // Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання Київ : Техніка, 2000. С. 109–110.
  2. Вечерський В. Українські дерев’яні храми. Київ : Наш час, 2007. С. 124–125.
  3. Вечерський В. Українська дерев’яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 104.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Миколаївська церква в Колодному // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Миколаївська церква в Колодному (дата звернення: 7.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ