Брус

Брус

Брус — конструктивний елемент у будівництві й архітектурі, товщина й ширина якого набагато менші за довжину. Використовують як вертикальну підпору для стиснення; як горизонтальну балку для згину; як похилу крокву в конструкціях дахів.

Виготовляють переважно з дерева шляхом обтесування чи обрізування колоди з чотирьох боків для отримання необхідного профілю, який у перерізі може бути квадратним, прямокутним чи складнішої форми. При цьому сторона поперечного перерізу має бути щонайменше 100 мм. Брус поперечного перерізу менших розмірів зі співмірними товщиною й шириною називається бруском або рейкою, а з шириною, яка значно перевищує товщину, — дошкою.

В Україні термін відомий з 10 ст.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 53.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 71.
  3. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура: словник-довідник. Львів : Іститут народознавства НАН України, 2006. С. 64.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Брус // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Брус (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.08.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ