Вежа

Ве́жаспоруда будь-якого функціонального призначення (крім оборонного), в якій висота значно перевищує горизонтальні розміри; іноді назва використовується як архаїчна для позначення вартової чи оборонної башти.

Споруджувалися від найдавніших часів . Основний будівельний матеріал: дерево, камінь, цегла, залізо, залізобетон. Форми найрізноманітніші. Будувалися як окремі споруди (маяки, телевізійні вежі), і як частини великих споруд (сходові вежі в замках і старовинних палацах, вежі міських ратуш, вежі храмів, вежі вокзалів і аеропортів).

Вежі поділяються на технічні та громадського призначення.

До технічних належать маяки (Фароський маяк в Александрії Єгипетській), радіо- і телевізійні вежі (Ейфелева вежа в м. Парижі, телевізійна вежа в м. Києві), вежі для телескопів (вежа Ейнштейна у Потсдамі), водонапірні вежі, авіадиспечерські вежі в аеропортах (аеропорт «Бориспіль»), вежі мостів (міст Тауер у м. Лондоні), вежі канатних доріг.

Вежі громадського призначення мають здебільшого репрезентативний характер і застосовуються в адміністративних спорудах (вежі магістратів і ратуш у містах Кам’янці-Подільському, Львові, Івано-Франківську, Будинок Київського магістрату), в сакральних спорудах (вежі романських і готичних костелів, дзвіниці при християнських церквах, мінарети при мечетях).

У 20 ст. поширилися житлові й офісні будівлі у формі веж — хмарочоси. На 01.01.2020 найвищою вежею на Землі є готельно-житловий комплекс Бурдж Халіфа у м. Дубаї (Об’єднані Арабські Емірати), 828 м заввишки.

Література

  1. Антоненко-Давидович Б. Д. Башта і вежа // Як ми говоримо. Київ : Либідь, 1991. С. 26–27.
  2. Кох В. Энциклопедия архитектурных стилей. Москва : БММ АО, 2005. С. 490.
  3. Агєєва Г. М. Аеродромно-диспетчерські вежі – медіадомінанти макросередовища аеропортів // Містобудування та територіальне планування. 2019. Вип. 70. С. 27–43.

Галерея

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вежа // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вежа (дата звернення: 18.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.02.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ