Храм (архітектура)

Етруський храм у Римі на території Етруського музею. Фото Вечерського В. В.

Храм — сакральна (культова) споруда, призначена для богослужінь і здійснення релігійних обрядів. У найдавніші часи храми облаштовувалися в печерах чи гротах, з 3 тис. до н. е. відомі храми як наземні споруди та комплексиДавньому Єгипті).

Характер, облаштування і вигляд храмових споруд зумовлений певним віросповіданням та властивими йому ритуалами й канонами сакральної архітектури: у християнстві (церкви, собори, костели), юдаїзмі (синагоги), ісламі (мечеті), буддизмі й індуїзмі (пагоди, печерні храми).

В язичництві існує багато різновидів храмів (периптер, диптер, простиль, амфіпростиль, толос та ін.).

Протягом історії кожна людська спільнота втілювала в храмі найкращі досягнення своїх інженерних умінь та мистецької творчості, що й зумовило визначну історико-культурну цінність храмових споруд як пам’яток культурної спадщини. Архітектура храмів символічно втілює уявлення людини про Всесвіт і своє місце в ньому.

Література

  1. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 441-442.
  2. Вечерський В. В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. 300 с.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Храм (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Храм (архітектура) (дата звернення: 18.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ