Галерея

Галере́я (фр. galerie, італ. galleria — прохід) — вузьке довге крите приміщення, багатозначний термін.

Галерея на 1-му поверсі урядової будівлі: Ратуша у м. Відні, Австрія.
Фото Вечерського В. В.
Галерея на 1-му поверсі житлових будинків на пл. Ринок у м. Жовкві Львівської обл.
Фото Вечерського В. В.
Галереї горішнього ярусу Паланку, замку в Мукачеві.
Фото Вечерського В. В.

1) Витягнуте крите приміщення, що прилягає до фасаду будівлі, споруди; відкрите з зовнішнього боку, який конструктивно вирішений у вигляді колонади чи аркади. Може міститися на першому та/або горішніх поверхах, без зовнішньої огорожі або з огорожею: парапетом, балюстрадою (на горішніх поверхах огорожа обов'язкова). Має комунікаційне, господарське, рекреаційне призначення. З часів Стародавнього Єгипту галереї широко застосовують у світовій архітектурі в мурованих і дерев'яних будівлях та спорудах усіх функціональних типів — житлових (будинки, палаци), сакральних (храми), оборонних (замки, фортеці), громадських (урядові будівлі, навчальні заклади, театри), господарських (криті ринки). В Україні галереї відомі з 11 ст. (Софійський собор у Києві).

2) Вузький критий перехід, який з’єднує окремі частини будинку або два і більше будинків (споруд). З одного боку може бути відкритим — з колонадою чи аркадою замість стіни. В архітектурі стилів ренесанс, бароко, класицизм такі галереї поєднували центральний корпус вілли чи палацу з бічними флігелями.

3) Видовжене приміщення всередині будівлі чи споруди, яке прилягає з одного боку або по периметру до великого залу, вестибюля тощо; розпланувально і просторово відокремлене від нього огорожами різного типу.

4) Витягнутий зал, освітлений з одного, іноді — з обох боків великими вікнами у поздовжніх стінах. З 17 ст. у галереях європейських замків та палаців містилися збірки творів мистецтва, що зумовило розширення семантики терміна і вживання його з 19 ст. у значенні «художній музей».

5) Загальна назва художнього музею, репрезентативна споруда якого може включати галерею у значенні, зазначеному вище, анфіладу експозиційних залів з ліхтарями верхнього освітлення, інші приміщення.

6) Довгий балкон уздовж усього фасаду будинку — функціональна й розпланувальна основа будинків галерейного типу, які поширені у країнах з теплим кліматом й функціонально можуть бути житловими багатоквартирними, готелями, санаторіями.

7) У театральних залах — горішній ярус (балкон) для глядачів.

8) Підземний хід в оборонних спорудах (замки, фортеці) для сполучення між ними, виходу назовні, а також для закладення вибухівки (мін) під розташування противника (мінна галерея) та протидії цьому (контрмінна галерея).

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 67.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 106–107.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Вид-во Львівської політехніки, 2019. С. 92.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Галерея // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Галерея (дата звернення: 18.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.05.2021


Галерея

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ