Миколаївська церква в Даниловому

Миколаївська церква в Даниловому

Микола́ївська це́рква в Дани́ловомупам’ятка архітектури національного значення, Хустський район, Закарпатська область, Україна.

Стоїть на пагорбі в центрі села і є його архітектурною домінантою. Побудована з дубових брусів на кам’яному підмурку 1779 (різьблений напис з датою будівництва на дверях).

Тридільна, з прямокутними в плані зрубами під стрімкими дахами, вкритими ґонтом. Над бабинцем височить чотиригранна каркасна (див. Каркас) вежа 35 м заввишки. Її завершує аркадна (див. Аркада) галерея та шпиль 14 м заввишки з чотирма наріжними декоративними вежами. Піддашшя, що оперізує церкву з трьох боків, лежить на випустах нижніх вінців зрубів, переходячи в дах вівтаря. На західному фасаді влаштовано ґанок, над яким — аркадна галерея. Всередині нава й вівтар перекриті високими коробовими склепіннями, бабинець — плоскою стелею. У наві є хори. Виріз між бабинцем і навою зроблено у вигляді ажурної арки. В інтер'єрі збереглися поліхромні розписи.

Поряд із церквою стоїть дерев’яна двоярусна каркасна дзвіниця, типу четверик на четверику. Вона має піддашшя й завершена наметовим дахом, під яким влаштовано аркадну галерею.

1963 церкву з дзвіницею визнано пам’яткою республіканського (тепер національного) значення, 1968 реставровано за проектом архітектора І. Могитича. Наступна реставрація виконана 2011–2012.

З 2005 належить до Мукачівської греко-католицької єпархії.

Церква й дзвіниця представляють характерну для Закарпаття регіональну архітектурну школу так званої Марамороської ґотики, основні витвори якої розташовані в басейні р. Тиси.

Галерея

Література

  1. Завада В. Церква св. Миколи // Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання Київ : Техніка, 2000. С. 109.
  2. Вечерський В. Українські дерев’яні храми. Київ : Наш час, 2007. С. 129-130.
  3. Вечерський В. Українська дерев’яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 106–107.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Миколаївська церква в Даниловому // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Миколаївська церква в Даниловому (дата звернення: 7.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.11.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ