Аркада (архітектура)

Аркада як головний архітектурний мотив у вирішенні фасаду римського Колізея. Фото В. В. Вечерського

Арка́да (фр. arcade — низка арок або склепінчаста галерея) — кілька арок, однакових за формою, розміром і оздобленням, що спираються на колони або пілони й утворюють галерею уздовж фасаду будівлі чи споруди, або в її інтер’єрі.

Виникла в архітектурі античного Риму з використанням ордера архітектурного, в якому архітравні (балкові) перекриття над колонами замінено на аркові. Аркада, в якій арки спираються на колони з капітелями, або пілони якої прикрашені пілястрами чи півколонами, називається ордерною.

Аркади широко використовувалися в будівництві римських акведуків, мостів, оборонних мурів, у архітектурному вирішенні фасадів театрів (театр Марцела в м. Римі) і амфітеатрів (Колізей в м. Римі), згодом —– у європейській ранньохристиянській, романській, готичній, візантійській архітектурі, а також в архітектурі ісламського світу від Індії до Північної Африки. Найпоширеніше функціональне застосування — у галереях монастирських клуатрів, внутрішніх дворів замків і палаців (королівський палац у замку Вавель у м. Кракові), великих мусульманських мечетей, а також в інтер’єрах базилікальних і купольних християнських храмів. Широке застосування аркад характерне для архітектури стильових епох ренесансу й бароко.

Поява аркад в Україні пов’язана з початком мурованої архітектури в Київській Русі (Софійський собор у м. Києві). В Україні аркади відомі як у мурованій, так і в дерев’яній архітектурі з 11 ст.Література

  1. Вечерський В. В. Аркада // Архітектура: короткий словник-довідник. / за заг. Редакцією А. П. Мардера, Київ: Будівельник, 1995. 205 с.
  2. Вечерський В. В. Курс історії архітектури. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва, 2006. 300 с.
  3. Асєєв Ю. С. та ін. Історія української архітектури / за ред. В. І. Тимофієнка. Київ : Техніка, 2003. 471 с.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Аркада (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аркада (архітектура) (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ