Миколаївська церква у Сваляві

Микола́ївська це́рква у Сваля́ві, Михайлівська — пам’ятка архітектури національного значення, Мукачівський район, Закарпатська область., Україна.

Миколаївська церква у Сваляві.
Фото Вечерського В. В.

Дерев’яна церква стоїть на пагорбі у передмісті Сваляви Бистрий і є архітектурною домінантою в ландшафті. Побудована з дубових брусів за два будівельні етапи. 1588 її спорудили вище по рельєфу на пагорбі Берда й освятили як Миколаївську. Відтоді збереглися зруби вівтаря, бабинця і нави з одним заломом.

1759 церкву перевезли на теперішнє місце, поставили на кам’яний підмурок і ґрунтовно перебудували, переосвятивши на Михайлівську. Тепер вона складається з трьох зрубів різної ширини: прямокутних у плані широкої нави, вужчого бабинця і гранчастого вівтаря. Навколо бабинця з трьох боків облаштована аркадна (див. Аркада) галерея на різьблених стовпчиках. Піддашшя спирається на випусти нижніх вінців зрубів. Стрімкі дахи нави й вівтаря на гребенях увінчані сигнатурками. Над бабинцем підноситься квадратна у плані каркасна (див. Каркас) вежа дзвіниці 15 м заввишки, увінчана аркадною галерейкою та восьмигранною двоярусною банею в стилі бароко. Стіни й дахи укрито ґонтом. В інтер’єрі зберігся іконостас другої половини 17 ст.

Церкву закрили наприкінці 1940-х. 1972 її реставровано за проектом архітектора І. Могитича. 1991 храм повернули релігійній громаді (тепер Української православної церкви Московського патріархату). Дерев’яну каркасну дзвіничку, яка стояла поблизу церкви, розібрали 2001, збудувавши натомість масивну муровану.

Церква у м. Сваляві є важливою віхою у процесі формування дерев’яних церков лемківського типу на Закарпатті. Вона стала зразком, за яким пізніше зводили аналогічні лемківські храми в закарпатських селах Шелестове (тепер у Закарпатському музеї народної архітектури і побуту в м. Ужгороді), Плоске (тепер у Національному музеї народної архітектури та побуту України), Медведівці (тепер у м. Празі, Чехія) та інших.

Література

  1. Вечерський В. Українські дерев’яні храми. Київ : Наш час, 2007. С. 122-123.
  2. Вечерський В. Українська дерев’яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 102–103.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Миколаївська церква у Сваляві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Миколаївська церква у Сваляві (дата звернення: 7.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ