Вознесенська церква в Чесниках

Вознесе́нська це́рква в Че́сникахпам’ятка архітектури національного значення, Івано-Франківська обл., Україна.

Вознесенська церква в Чесниках. Загальний вигляд.
Фото В. В. Вечерського

Загальні відомості

Мурована церква стоїть на пагорбі західної околиці села і є архітектурним акцентом мальовничого краєвиду. Навколо є залишки старовинного цвинтаря з окремими збереженими надгробками та залишки зруйнованого муру, що оточував церковне подвір’я і став підставою для версії про оборонну функцію храму.

Історична довідка

Церкву не досліджено й не датовано. У деяких працях її називають Миколаївською, Михайлівською і бездоказово датують 14 ст. і навіть раніше — 12–13 ст. Архітектор-реставратор О. М. Годованюк (нар. 1929) слушно вважає, що архітектурні особливості пам’ятки дозволяють датувати її спорудження 15 — початком 16 ст. Первісно храм був трибанним. Шість масивних кам’яних контрфорсів, що оточують споруду з трьох боків, прибудовано в 19 ст. Окрасою інтер’єру був чотириярусний різьблений іконостас у стилі бароко, тепер майже втрачений. З 1991 на пам’ятці тривали реставраційні роботи, які остаточно не завершені, і тепер її не використовують.

Характеристика

Церква збудована з місцевого каменю-вапняку й потинькована (крім контрфорсів). Мурування куполів виконано з цегли. Споруда тридільна, трикупольна і при цьому — одноверха (див. Верх). Має прямокутні в плані наву (5 × 6 м) і бабинець (3,3 × 5,5 м) та гранчастий вівтар (3,6 × 5,4 м). Кожне приміщення перекрито куполом без підбанника, що спирається на пандативи й пристінні підпружні арки. 3 куполи ззовні не проглядаються, оскільки приховані під високими стіжковими дахами бабинця і вівтаря та чотиригранним двозаломним (див. Залом) дерев’яним верхом, що увінчує наву. Дахи були укриті ґонтом, який під час реставрації 2007 замінили сучасним синтетичним матеріалом, що імітує ґонт. Попри скромні розміри пам’ятка виглядає монументальною. Площини стін не мають жодного декору і прорізані лише низенькими (1,5 м заввишки) дверима та високо розміщеними вікнами. Суворий образ «оборонного храму» посилюється величними контрфорсами. Проте в архітектурі споруди немає жодних елементів (бійниці, оборонні галереї), які б дозволили зарахувати її до інкастельованих (пристосованих до оборони) храмів.

Значення

Пам’ятка належить до унікальних недосліджених витворів української сакральної архітектури 15 — початку 16 ст.

Література

  1. Логвин Г. Украина і Молдавия. Справочник-путеводитель. Москва : Искусство, 1982. С. 425–426.
  2. Годованюк О. Церква Святого Вознесіння // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 125–126.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вознесенська церква в Чесниках // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вознесенська церква в Чесниках (дата звернення: 28.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.07.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ