Купол

Ку́пол (італ. cupola — склепіння) — конструкція перекриття споруди чи приміщення у формі опуклої поверхні обертання.

Залежно від характеру кривої, що утворює поверхню обертання, може мати форму сферичну (частина кулі), еліптичну, параболічну, стрілчасту, гранчасту та іншу.

Куполи бувають суцільними, ребристими, гофрованими, каркасними. Споруджуються над приміщеннями, круглими в плані, квадратними чи гранчастими. Основний будівельний матеріал: цегла, камінь, залізобетон, сталь, дерево. Купол має спиратися на опорне кільце, яке лежить або на масивному циліндрі стін (Пантеон у Римі), або на підпружних арках, що спираються на опори (собор святого Петра в Римі). В останньому випадку перехід від підкупольного квадрату до опорного кільця здійснюється за допомогою пандативів або тромпів. Часто для кращого освітлення приміщення між куполом і опорним кільцем вставляли циліндричний або гранчастий підбанник, прорізаний вікнами (Софійський собор у Києві). З цією ж метою в вершині купола робили круглий отвір, на який ставили світловий ліхтар / лантерну (Церква Санта Марія дель Фіоре у Флоренції). У добу бароко вікна-люкарни іноді робили в самих куполах (Церква святого Карла Борромея у Відні). Для збільшення пластичної виразності та захисту від опадів куполи увінчуються банями. В архітектурі Україні куполи застосовуються з 10 ст. й дотепер, як правило, в спорудах громадського призначення, у т. ч. сакральних.


Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 146–147.
  2. Кох В. Энциклопедия архитектурных стилей. Москва : БММ АО, 2005. С. 463.
  3. Тарас Я. Українська сакральна дерев'яна архітектура. Львів : Інститут народознавства НАН України, 2006. С. 232.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Купол // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Купол (дата звернення: 4.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ