Церква Різдва Богородиці у Ворохті

Це́рква Різдва́ Богоро́диці у Воро́хтіпам’ятка архітектури національного значення, Івано-Франківська область, Україна.

Церква Різдва Богородиці у Ворохті.
Фото М. Драгана 1929

Дерев’яна церква стоїть у північній частині поселення на схилі стрімкої гори над долиною р. Прут і є архітектурним акцентом у ландшафті. Первісно збудована 1615 (дата дискусійна) у с. Яблуниця (тепер Надвірнянського району Івано-Франківської області). 1780 перенесена на теперішнє місце й поставлена на кам’яний підмурок. З 1963 пам’ятка архітектури республіканського (тепер національного) значення. 1979 реставрована за проектом архітекторів І. Могитича, Б. Кіндзельського, Г. П. Крук.

Церква хрещата одноверха, з прямокутними в плані зрубами. Центральний четверик переходить у восьмерик, перекритий наметовим верхом з глухим ліхтарем і маківкою. Бічні зруби покрито двосхилими дахами з фронтонами. До вівтаря прилягають прямокутні в плані приміщення жертовника й дияконника. Церкву оточує піддашшя на фігурних випустах вінців зрубів. Особливістю композиції храму є значний нахил стін центрального четверика всередину, тому восьмерик значно вужчий, ніж центральний зруб. В інтер’єрі центральний простір має висотну композицію, а бічні зруби перекриті плоскими стелями. У вівтарі зберігся монументальний живопис 19 ст.

Тепер — храм Української греко-католицької церкви. Це один з найдовершеніших мистецьких витворів гуцульської школи народної архітектури.

Галерея

Література

  1. Завада В. Церква Різдва Богородиці // Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання Київ : Техніка, 2000. С. 123.
  2. Вечерський В. Українські дерев’яні храми. Київ : Наш час, 2007. С. 115–116.
  3. Вечерський В. Українська дерев’яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 90.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Різдва Богородиці у Ворохті // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Різдва Богородиці у Ворохті (дата звернення: 7.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.11.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ