Жертовник

Жертовник Георгіївської церкви у с. Колоденка Рівненського р-ну Рівненської обл.
Фото В. В. Вечерського
Жертовник Михайлівської церкви в смт Вороніж Шосткинського р-ну Сумської обл.
Фото В. В. Вечерського

Жерто́вник — багатозначний термін:

1) Ритуальне місце, невелика споруда чи її частина, призначена для виконання релігійних обрядів у язичництві.

2) Виконаний з цінних матеріалів декорований чотирикутний стіл у північній частині церковного вівтаря збоку від престолу, призначений для проскомидії — першої частини християнської літургії. На ньому готують хліб і вино (жертву) для здійснення літургії і зберігають священні посудини.

3) У християнській церкві — окреме службове приміщення на північ від вівтаря, що називається протезис; призначений для приготування проскомидії та зберігання священних посудин. Є північною частиною пастофоріїв — службових приміщень, розташованих обабіч вівтаря церкви. У церквах з трьома та п’ятьма апсидами жертовник містився в крайній північній апсиді; в одноапсидних церквах жертовник влаштовували в прямокутній прибудові з окремим дахом і входом з вівтаря.

Література

  1. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ: Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 164–165, 349.
  2. Юрченко К. С. Жертовники ХVІІІ–ХІХ століть — малодосліджений сегмент української сакральної традиції // Мистецтвознавчі записки. 2014. Вип. 25. С. 336–344.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Жертовник // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Жертовник (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.08.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ