Національного банку будинок у Києві

Націона́льного ба́нку буди́нок у Ки́євіпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Національного банку будинок у Києві.
Головний фасад. Проект О. Вербицького 1901
План другого поверху
Національного банку будинок у Києві
Головний фасад

Загальні відомості

Будівля стоїть на Інститутській вулиці в аристократичній частині історичного центру міста, яка називається Липками. Є архітектурним акцентом у забудові.

Історична довідка

Мурований двоповерховий будинок Київської контори Державного банку на місці зруйнованої старої банківської споруди збудовано 1902–1905 на основі проекту архітектора О. Кобелєва, який переміг в архітектурному конкурсі. Імпозантний головний фасад у стилі венеційської неоготики, поєднаної з раннім флорентійським ренесансом, розробив архітектор О. Вербицький. У спорудженні будівлі, її опорядженні й технічному облаштуванні (найпрогресивнішому в тогочасному Києві) взяли участь понад 100 фірм. Скульптурний декор фасадів та інтер'єрів виконано під керівництвом скульптора Е. Саля (1864–1920; Італія).

1934 для розміщення республіканської контори Державного банку СРСР будівлю реконструйовано зі значним збільшенням об'єму: дах вагою 330 т піднято домкратами на висоту 12 м і надбудовано третій і четвертий поверхи у схожій стилістиці за проектом архітекторів О. Кобелєва і В. Рикова. 1973 на головному фасаді встановлено меморіальну дошку у пам'ять декабристів (див. Декабристів повстання), які 1822–1825 збиралися в будинку, що стояв на цьому місці.

З 1991 — Національний банк України.

Характеристика

Будівля цегляна, потинькована (див. Тиньк), з плоскими балковими перекриттями. Застосовано різні будівельні й опоряджувальні матеріали — природний і штучний камінь, бетон, залізобетон, портланд-цемент, сталь тощо. Будівля має 4 основні поверхи з розвиненою підвальною частиною, в якій містилися сховища банківських цінностей. Пам'ятка відзначається складною конфігурацією в плані з двома основними корпусами: один уздовж вулиці Інститутської; другий, паралельний йому, — у дворі. Між ними центральне місце займає двосвітний операційний зал, оформлений пишним скульптурним декором і кольоровими вітражами у вікнах. Він не зазнав надбудови у 1934. Основні архітектурні форми вуличного фасаду — аркові вікна нижніх двох поверхів, спарені на кшталт біфоріїв; декоративні вежі, що акцентують наріжники та фасадні розкріповки; мотив аркади, що об'єднує третій і четвертий поверхи; аркада головного входу, яка несе балкон; розвинений міжповерховий карниз з аркатурним (див. Аркатура) фризом та вінчальна балюстрада.

Значення

Пам'ятка має високі художні якості та є однією з найкращих громадських будівель м. Києва початку 20 ст. у стилістиці історизму.

Література

  1. Дорофієнко І., Щербак В., Ясієвич В. Київська контора Державного банку // Звід пам'яток історії та культури України : в 28 т. Київ : Головна редакція Зводу пам'яток історії та культури при видавництві «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана, 1999. Т. 1. Ч. 1. С. 425–427.
  2. Скібіцька Т. Будинок Державного банку // Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 5-6.
  3. Київ: Провідник / за редакцією Ф. Ернста. Харків : Савчук О. О., 2019. С. 435.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Національного банку будинок у Києві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Національного банку будинок у Києві (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.01.2022Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ