Будівельні матеріали

Будіве́льні матеріа́ли — природні та штучні речовини, які застосовують у будівництві для зведення і опорядження будівель та споруд безпосередньо або як попередньо заготовлені будівельні вироби і будівельні конструкції.

Загальні відомості

Будівельними матеріалами є усі види конструкційних, опоряджувальних і декоративних матеріалів, які використовують в архітектурно-будівельній практиці:

Типи будівельних матеріалів

Типи будівельних матеріалів:

Властивості будівельних матеріалів

Будівельні матеріали характеризуються сукупністю фізичних, хімічних, механічних і комплексних властивостей.

Фізичні властивості

Фізичні властивості: щільність, пористість, вологість, гігроскопічність, вологостійкість, водостійкість, водопроникність, газопроникність, тепломісткість (здатність поглинати тепло), термостійкість, холодостійкість, вогнетривкість, світлопроникність (властивість пропускати пряме та розсіяне світло), прозорість, зниження рівня ударних, повітряних і структурних звукових хвиль, протистояння впливу радіоактивного випромінювання та інші.

Хімічні властивості

Хімічні властивості: здатність протистояти руйнівній дії кислот і водних розчинів лугів (кислото- та лугостійкість), чинити опір руйнуванню внаслідок дії зовнішнього агресивного середовища (корозійна стійкість) та інші.

Механічні властивості

Механічні властивості: міцність, пластичність, крихкість, пружність, твердість, стираність (властивість зменшуватися в об’ємі й масі внаслідок руйнування поверхневого шару під впливом механічних зусиль) та інші. До комплексних належать такі властивості, як надійність, сумісність тощо.

Класифікація будівельних матеріалів

Найпоширенішою є класифікація будівельних матеріалів за видами і характером оброблення сировини: матеріали в’яжучі, деревні, кам’яні (штучні й природні), керамічні, металеві, синтетичні полімерні, мінеральні розплави, а також за місцем видобування чи виробництва — місцеві природні.

Див. також:

Література

  • Мардер А. Матеріали будівельні // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 157–161.
  • Шишкін О. О., Шинкевич О. С., Люльченко Є. В. та ін. Сучасні будівельні матеріали та технології. Кривий Ріг : Залозний В. В., 2017. 284 с.


Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Будівельні матеріали // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівельні матеріали (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.06.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ