Балкон

Балкон на головному фасаді будинку на
вул. Спаській, 16-б у м. Києві. Фото В. Вечерського
Балкон на фасаді будинку Земської бібліотеки у м. Полтаві. Фото В. Вечерського

Балко́н (від фр. balcon, італ. balcone — балка) — огороджений майданчик, що виступає з площини зовнішньої стіни будинку вище першого поверху й сполучається зі внутрішніми приміщеннями.

Характеристика

Конструктивно вирішений у вигляді консольної плити (див. Консоль), закладеної в стіну або суміщеної з плитою перекриття, чи плити, що спирається на консолі (кронштейни) або колони. Винос і довжина балкона залежать від його конструкції та кліматичних умов району будівництва. Оскільки балкон служить для відпочинку в теплу пору року, то найпоширенішим він є у країнах із теплим кліматом.

Балкон обов’язково має суцільну, наскрізну (ґратчасту) або комбіновану огорожі у вигляді парапету, балюстради, ґрат. Може бути зімкненим, тобто розташованим уздовж кількох приміщень.

Французьким (або фальшивим) балконом називають засклені двері з наскрізним парапетом, що виступає вперед з площини фасаду.

Балкон влаштовують також в інтер’єрі споруди (оркестровий балкон у бальному чи танцювальному залах). У великих глядачевих залах (театр, цирк, кінотеатр) та на спортивних трибунах стадіону, іподрому, велодрому балконом називають горішні яруси місць для глядачів, що конструктивно вирішені як консольна плита, плита на консольних балках або перекриття на колонах. Такі балкони мають суцільний парапет.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 42–43.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 50–51.
  3. Полек T. Балкон у пострадянському місті: приватне і публічне в юридичному вимірі // Українознавство. 2018. № 2. С. 170–179.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Балкон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балкон (дата звернення: 22.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.11.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ