Карниз (архітектура)

Мікеланджело Буонаротті. Карниз Палаццо Фарнезе в Римі, Італія. Фото Вечерського В. В.

Карни́з (від грец. Κορωνίς — вінець, завершення) — горішня частина антаблемента в класичних ордерах архітектурних або профільований горизонтальний виступ у горішній частині стіни будівлі, що підтримує звис даху.


Поділяється на 3 частини (знизу вгору): підтримувальну, виносну плиту та вінцеву. Призначений для захисту стіни від стічної води під час опадів.

Карнизи бувають прості й складні (карнизи на дентикулах, модильйонах, кронштейнах); поділяються на вінчальні, а також поярусні (членують фасади по вертикалі), цокольні (відділяють цоколь будівлі від стіни), підвіконні, надвіконні.

Застосовуються як на фасадах, так і в інтер’єрах, а також в оформленні печей, груб, меблів. Карнизи прикрашаються рослинним орнаментом і відіграють важливу роль у композиції фасаду будівлі.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 119–120.
  2. Плоский В. О., Гетун Г. В., Віроцький В. Д. Архітектура будівель та споруд : в 4-х кн. Кам'янець-Подільський : Рута, 2016. Кн. 3: Історія архітектури і будівництва. 814 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Карниз (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Карниз (архітектура) (дата звернення: 18.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ