Капітель (архітектура)

Капіте́ль — (лат. capitellum — голівка) — архітектурна деталь, верхня частина опориколони або пілястри, на яку безпосередньо спирається балка архітрава чи п’ята арки.

Єгипетська капітель в експозиції Віденського художньо-історичного музею.
Фото Вечерського В. В.
Капітель егейського ордера в Кносському палаці. Фото Вечерського В. В.
Капітель грецького доричного ордера з первісною (5 ст. до н. е.) поліхромією
Візантійська кубічна капітель на фасаді собору Сан Марко у Венеції. Фото Вечерського В. В.

Загальні відомості

Капітель є невід’ємною складовою ордера архітектурного і призначена для сприйняття навантаження згори та передачі його на опору. Капітелі виготовляли, як правило, з того ж матеріалу, що і колону, пілястру: дерева, каменя (мармур, вапняк, пісковик, граніт), іноді — з кераміки, відливали з металу. Має форму, наближену до обернених зрізаних конуса або піраміди.

Характеристика

Уперше примітивні капітелі з’явилися в спорудах мегалітичної архітектури Європи. Декорування капітелей відоме з найдавніших часів і пов’язане з характером архітектури певних країн, історичних епох, стилів. В архітектурі Стародавнього Єгипту застосовували капітелі, що відтворювали рослинні форми: пальмовидні, лотосовидні та папірусовидні двох видів — з закритим і розквітлим бутоном. У плані бували круглі, гранчасті або складені зі джгутів. Поширеними були й антропоморфні (гаторичні) капітелі з зображенням з чотирьох боків голови богині Гатор. В ахеменідській (див. Ахеменіди) Персії у 5 ст. до н. е. капітелі персидського ордера вирішували у вигляді протоми — парного симетричного скульптурного зображення передньої частини бика, лева, коня. В егейському ордері в палацах 3-2 тис. до н. е. на о. Кріт (див. Кносський палац) дерев’яна капітель мала ехін і абак. Вона стала прототипом капітелі доричного ордера в Стародавній Греції. В античних архітектурних ордерах капітель набула художньо завершеної форми і стала одним із основних відмітних елементів стилю. Архітектурні форми грецьких і римських ордерів доричного, іонічного, коринфського, тосканського й композитного розрізняються, перш за все, пластичним вирішенням капітелей. У романській та візантійській архітектурі, а також в архітектурі країн, що тяжіли до Візантії (Давня Русь, Болгарія, Грузія, Вірменія), сформувалося два основні типи капітелей у вигляді оберненої чотиригранної зрізаної піраміди або куба (собор Сан Марко у Венеції) і у вигляді двох обернених зрізаних пірамід, поставлених одна на одну. Давньоруські мармурові капітелі збереглися в Софійському соборі у Києві. З розвитком регіональних архітектурних стилів форми капітелей ускладнювалися, їх декорували плетивом, рослинним і геометричним орнаментом, зооморфними та антропоморфними зображеннями. У архітектурі готики капітелі втратили конструктивну роль, перетворившись на горизонтальні смуги рослинного орнаменту. Капітелі античних грецьких і римських ордерів активно застосовували архітектори 15–19 ст., які працювали в стилях ренесанс, бароко, класицизм.

Своєрідні форми капітелей створені в рамках історизму. Тепер у будівництві й архітектурі капітеллю називають деталь збірного, монолітного, збірно-монолітного залізобетонного каркасу, яка виступає з опори назовні в горішній її частині й призначена для опирання на неї балки або плити перекриття. Капітелі розподіляють навантаження, знижують ризик руйнування внаслідок продавлювання плити і скорочують розмір прогону.

Галерея

Література

  1. Тищенко. О., Вечерський В. Капітель // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 116–117.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 194–196.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. С. 44.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Капітель (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Капітель (архітектура) (дата звернення: 4.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.10.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ