Ордер коринфський

Ордер коринфський (капітель колони і антаблемент) храму Адріана в Римі. Рисунок архітектора А. Палладіо. Джерело ілюстрації: Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 54.

О́рдер кори́нфський — наймолодший із трьох основних ордерів архітектурних у Стародавній Греції, найбільш пишний і декоративний серед них. Назва походить від полісу Коринф (тепер м. Коринф, периферія Пелопоннес, Греція).

Сформувався на основі ордера іонічного. Відрізняється від нього більшою стрункістю і формою капітелі — чотирибічною, у вигляді оберненого дзвона чи корзини, вкритих криволінійним у плані абаком. По кутах капітелі — великі волюти, посередині кожного боку — по дві малі волюти й розетка (квітка). Знизу на дві третини висоти капітелі декорована двома рядами стилізованих акантових листків (див. Акант).

Вперше ордер коринфський з’явився в 2-й пол. 5 ст. до н. е. (храм Аполлон (бог) у м. Бассах, Греція). Найдосконалішою коринфською капітеллю в Греції вважається капітель пам’ятника Лисикрата в м. Афінах (334 до н. е.). Остаточно сформувався в Стародавньому Римі (храм Фортуни у Пренесте, 1 ст. до н. е., тепер м. Палестрина, обл. Лаціо, Італія). Порівняно з грецькими змінився антаблемент: архітрав міг складатися з двох або трьох горизонтальних смуг (фасцій), фриз прикрашався рельєфом. Стовбур (фуст) колони міг бути як гладеньким, так і з канелюрами.

Був популярним у репрезентативних будівлях і спорудах ренесансу, бароко, класицизму, історизму.

В Україні ордер коринфський застосований у класицистичних і неокласицистичних будівлях 19 — серед. 20 ст. (Палац Оссолінських у м. Львові, 1827; палац Потоцького в м. Одесі, 1805–1810; Верховної Ради України будинок у Києві, 1936–1939).

Література

  1. Вечерський В. Ордер корінфський // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 199-200.
  2. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 229.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 54.
  4. Михаловский И. Теория классических архитектурных форм. Москва : Архитектура-с, 2006.
  5. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Вид-во Львівської політехніки, 2019. С. 48.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ордер коринфський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ордер коринфський (дата звернення: 4.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ