Пілястра

Пілястри коринфського ордера на фасаді церкви Іль Джезу в м. Римі, Італія. Фото Вечерського В. В.

Піля́стра (італ. pilastro від лат. pila — стовп) — вертикальний плоский виступ стіни, що має базу, стовбур і капітель (іноді ще й п’єдестал), умовно зображуючи колону.

Використовується для членування поверхні стіни як на фасадах, так і в інтер’єрах будівель і споруд, а також для акцентування важливих композиційних вузлів, у т. ч. брам, порталів, вікон. Має ті ж елементи й пропорції, що і колони відповідного ордера архітектурного. Стовбур пілястри може бути розчленований канелюрами. З епохи ренесансу застосовуються фільончасті пілястри з плоскими чи фігурними заглибленнями в площині стовбура, а також декоровані різними способами. В епоху бароко застосовували пучки пілястр, коли їх групували, накладаючи одна на одну. Пілястра є архітектурним елементом, що найширше застосовувався в архітектурній стилістиці ренесансу, бароко і класицизму.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 214.
  2. Клименюк Т. М., Проскуряков В. І., Ковальчук Х. І. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 75.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Пілястра // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Пілястра (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ