Вілла

Вілла Гопляна у м. Трускавці Львівської обл., Україна, 1926. Фото Вечерського В. В.
Вілла Ротонда поблизу Віченци, Італія. Аксонометричний розріз
Вілла Савой 1931 у м. Пуассі, регіон Іль-де-Франс, Франція. Аксонометрія

Ві́лла (лат. villa — садиба, маєток) — заміський комфортабельний будинок з садом або парком.

У Стародавньому Римі з 3 ст. до н. е. відомі два типи: villa rustica (сільська) в сільській місцевості (мала рекреаційне й господарське призначення); villa urbana (міська) — для відпочинку й розваг у місті.

Вілли створювали як закриті, оточені муром, архітектурні комплекси житлових і господарських будівель та приміщень, згрупованих навколо двох послідовно розміщених відкритих дворів: більшого — перистиля і меншого — атріума. Житлові приміщення прикрашали мозаїками та фресками. У перистилі міг бути розміщений басейн. Будівлі оточував парк із фонтанами, водоймами, павільйонами, екседрами, статуями. Багато античних вілл частково збереглися й досліджені археологами в околицях міст Помпеї та Геркуланума, Італія (див. Помпеї, Геркуланум і Торре-Аннунціата). У добу імперії споруджували імператорські вілли як великі комплекси парадних, житлових, сакральних, громадських і господарських споруд (Вілла імператора Адріана в Тіволі).

У добу Відродження сформувався тип ренесансної заміської вілли як сезонного житла з редукованими господарським функціями й симетрично-вісьовою парадною композицією (Вілла Джулія в Римі). Головний будинок ставили на найвищому місці в ландшафті так, щоб з його портика або лоджії відкривався краєвид на розташований нижче терасами парк (Вілла Ротонда поблизу Віченци). Пізніше в Європі вілли будували в різноманітних стилях (бароко, класицизм, історизм, модерн) як комфортабельні дво- та триповерхові будинки заможних родин у паркових зонах на околицях міст чи в курортних місцевостях.

У 20 ст. їхня стилістика була в межах від сучасної архітектури (функціоналізму, модернізму) Вілли Савой (м. Пуассі, регіон Іль-де-Франс, Франція, 1931) архітектора Ле Корбюзьє до національно-романтичних стилізацій так званого закопанського стилю, представленого віллами Західної України й особливо м. Трускавця Львівської області (Вілла Гопляна, 1926).

Тепер віллою називають будь-який комфортабельний приватний заміський будинок з озелененою територією, більший і з різноманітнішим набором приміщень, ніж котедж чи особняк.

Література

  1. Тимофієнко В. Вілла // Мистецтво України : в 5 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1995. Т. 1. С. 344.
  2. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 62.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вілла // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вілла (дата звернення: 27.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.06.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ