Екседра

Антична екседра біля сходів на акрополь м. Ліндоса на о. Родос, Греція.
Фото В. Вечерського
Екседра Вілли Джулія в Римі.
Фото В. Вечерського
Екседра Бельведера у Ватикані.
Фото В. Вечерського
Екседра в парку Верхнього Бельведеру у Відні.
Фото В. Вечерського

Ексе́дра (від грец. ἐξέδρα — лава назовні) — архітектурна форма у вигляді півциліндра, перекритого чвертю сфери (конхою).

В екседрі півколом влаштовували лави для бесід і відпочинку.

Історична довідка

Виникла в архітектурі Стародавньої Греції епохи еллінізму у 4–1 ст. до н. е., поширилась у Римській імперії та ранній середньовічній архітектурі Сирії як обов’язкова частина античних терм, палаців, багатих житлових будинків тощо. Екседри здебільшого прилягали до перистилю. В архітектурі Ренесансу і бароко конху екседри виконували у вигляді морської мушлі (черепашки).

У парках бароко екседри поширені як декоративні паркові споруди (екседра в парку Верхнього Бельведеру у Відні). В Україні у 18–19 ст. екседри використовували у палацово-парковому будівництві.

Характеристика

Іноді в природному середовищі екседра не мала конхи (антична екседра біля сходів на акрополь м. Ліндоса на о. Родос, Греція). Екседрою могла бути частина будівлі (апсида), що виступає назовні, або окремий павільйон — місце відпочинку й бесід (екседра Бельведера у Ватикані).

Невеликі екседри влаштовували як ніші у стіні (екседри Вілли Джулія в Римі). Розрізняють екседри суцільні (оточені півколом стіною) і ажурні (колонада, увінчана конхою).

Література

  1. Вечерський В. Екседра // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 312.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 156.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Вид-во Львівської політехніки, 2019. С. 36.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Екседра // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Екседра (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ