Бельведер

Бельведер. Бельведер вілли Медичі у м. Римі, Італія.
Фото В. Вечерського
Бельведер. Бельведер Воронцовського палацу в м. Одесі, Україна.
Фото В. Вечерського
Бельведер. Палац Бельведер у м. Варшаві, Польща.
Фото В. Вечерського

Бельведе́р (від італ. belvedere — мальовничий, гарний краєвид) — багатозначний термін в архітектурі.

1) Надбудова над будинком у формі огородженої тераси, ротонди, однієї або кількох веж, звідки відкриваються гарні панорами довкілля (бельведер вілли Медічі у м. Римі, Італія).

2) Альтанка, колонада або тераса для огляду краєвидів на підвищеній частині рельєфу, на березі акваторії (моря, річки, озера, ставу), в саду або парку (бельведер Воронцовського палацу в Одесі).

3) У багатьох країнах Європи — назва палацу або павільйону в складі палацово-паркового ансамблю, розташованого на підвищенні в мальовничому ландшафті: Бельведер у Ватикані, Бельведер у Празі, Верхній Бельведер у Відні, палац Бельведер у м. Варшаві, Польща.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 47–48.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 58.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 137.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Бельведер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бельведер (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.10.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ