Колонада

Колонада як окрема споруда. Бельведер у комплексі Воронцовського палацу в м. Одесі, Україна. Фото Вечерського В. В.
Колонада на фасаді будівлі Старої біржі (тепер Міська рада) в м. Одесі, Україна. Фото Вечерського В. В.

Колонада (фр. colonnade від лат. columna — стовп) — ряд однакових за формою і розміром колон, об’єднаних спільним балковим або арковим перекриттям. Колонаду вінчає антаблемент і перекриття з дахом.

Колонада може бути прямолінійною чи криволінійною в плані, одно-, дво- і багаторядною; застосовується як на фасадах будівель у вигляді галереї чи портика, так і в інтер’єрах. Колонада може слугувати поєднувальним елементом у вигляді галереї між окремими корпусами палацу, а також утворювати самостійну споруду (бельведер у складі Воронцовського палацу в Одесі) і навіть організовувати великі містобудівні ансамблі (колонади на площі перед собором св. Петра в Римі, колонади на площі Плебісциту в м. Неаполі). Колонади поширені в світовій архітектурі з часів Стародавнього Єгипту й дотепер, найбільше – в античних Греції, Римі та в епоху класицизму.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 129.
  2. Клименюк Т. М., Проскуряков В. І., Ковальчук Х. І. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 33.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Колонада // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Колонада (дата звернення: 4.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ