Конха

Конха Пантеону в Римі
Конхи в структурі Софійського собору в Константинополі

Ко́нха (грец. κόγχη — мушля, черепашка) — напівкупольне склепіння, що перекриває напівциліндричну частину будівлі чи спорудиапсиду, екседру, нішу. Геометрично є чвертю сфери. Як архітектурна форма виникла в античності й початково застосовувалася в господарських спорудах. В архітектурі Стародавнього Риму поширилася спочатку в спорудах терм, а потім у перекриттях вівтарів храмів (Пантеон у Римі) та екседр базилік (Базиліка Костянтина і Максенція в Римі). В архітектурі Візантійської імперії конструкцію конхи значно удосконалено: у Софійському соборі в Константинополі діаметр кожної з двох основних конх, які сприймають і перерозподіляють навантаження від центрального купола, становить 33 м за товщини менше 1 м. В архітектурі Давньої Русі конхами перекривали апсиди мурованих храмів, нерідко відступаючи від геометрично правильної форми. Це зумовлено особливостями будівельної технології. Оскільки конхи центральних апсид мурованих храмів були вівтарними, тут розміщували головні сакральні зображення (Христос Пантократор у вівтарній консі собору Санта Марія Ассунта у м. Пізі, Італія; Оранта у вівтарній консі Софійського собору в Києві).

Конхи широко застосовували в сакральній архітектурі стилів ренесансу, бароко (вівтарна конха церкви Іль Джезу в Римі), класицизму, історизму.

Розрізняють конхи одинарні та подвійні. Їхні внутрішні поверхні бувають гладенькі (рівні) або розчленовані кесонами. Покриття — по склепінню або наметове. Пластичні та конструктивні можливості конх найповніше використані у тетраконхах (Трьохсвятительська церква в Лемешах, Спасо-Преображенська церква в Глухові).

Галерея

Література

  1. Вечерський В. Конха // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 140-141.
  2. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. С. 73.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Конха // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Конха (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.01.2022


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ