Апсида
Апси́да, абси́да (лат. absis, від грец. ἁψίς (ἁψῖ-δος) — дуга, склепіння) — понижений виступ будівлі півкруглої (або гранчастої, півовальної, підковоподібної, прямокутної) форми в плані, перекритий конховим (півкупольним) або зімкнутим склепінням і накритий наметовим або вальмовим дахом.
Характеристика
Здебільшого апсида розміщується на поздовжній осі будівлі. Вона може мати різну форму зовні й в інтер’єрі (наприклад, зовні прямокутну або гранчасту, всередині — півкруглу).
Уперше апсиди трапляються в римських базиліках 3 ст. Звідти їх запозичила християнська сакральна архітектура. У християнських церквах в апсиді, орієнтованій на схід, розташовували вівтар. Відомі композиції церковних будівель з трьома і п’ятьма апсидами: у ширшій і вищій центральній містився вівтар, у бічних — дияконник і жертовник.
В архітектурі Візантії, Грузії, Вірменії для апсиди характерна невідповідність зовнішніх і внутрішніх обрисів; застосовували апсиди, сховані в товщі стіни. У романській і готичній сакральній архітектурі апсида становить велике приміщення (пресбітерію або хору), нерідко оточене круговим обходом (деамбулаторієм). Апсиди відомі як у мурованій, так і (значно рідше) — у дерев’яній сакральній архітектурі.
В Україні апсиди вперше почали споруджувати в мурованих православних церквах хрестовокупольної системи з кінця 10 ст. (Десятинна церква в Києві, Софійський собор у Києві).
Галерея
Значення
Апсида застосовується в сакральній архітектурі всіх християнських конфесій.
Література
- Словарь архитектурно-реставрационных терминов. Киев : УСХА, 1990. 152 с.
- Вечерський В. В. Апсида // Архітектура: короткий словник-довідник / За заг. ред. А. П. Мардера. Київ : Будівельник, 1995. 336 с.
- Мистецтво України : у 5 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1995. Т. 1. 399 с.
- Асєєв Ю. С., Вечерський В. В., Годованюк О. М. та ін. Історія української архітектури. Київ : Техніка, 2003. 472 с.
- Koestlé-Cate J. Art and the Church: a Fractious Embrace: Ecclesiastical Encounters with Contemporary Art. Abingdon; New York : Routledge, 2016. 252 p.

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Апсида // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апсида (дата звернення: 1.03.2021).

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено: 08.02.2021