Акрополь

Афінський акрополь

Акро́поль (грец. άϰρoπόλις — верхнє місто) — укріплена частина давньогрецького міста, розташована на височині, так зване верхнє місто.

Зазвичай акрополь був місцем первинного поселення, навколо якого розвивалось так зване нижнє місто. Акрополь відігравав роль прихистку для громадян міста під час воєн. Акрополь — спочатку фортеця, з 8 ст. до н. е. — релігійний, культурно-громадський центр. У акрополі зазвичай будували храми богів — покровителів міста.

Найвідоміший у світі Афінський акрополь, розташований у м. Афінах (Греція) на пагорбі Акрополіс (висота пагорба — 156 м над рівнем моря, довжина — близько 300 м, ширина — 170 м). Афінський акрополь складається з двадцяти одного історичного об’єкта. Від масштабного комплексу збереглися у різному стані руїни кількох храмів — Парфенона, храму Ніки Аптерос і Ерехтейона, а також Театру Діоніса, Одеона Ірода Аттичного та ін. Головною пам’яткою є Парфенон (438 до н. е.) — величний храм, присвячений Афіні Діві. Пропілеї Афінського акрополя (437–432 до н. е., архітектор Мнесікл) — парадний вхід до храмового комплексу, утворений колонадами. Афінський акрополь на сьогодні є археологічним заповідником із музеєм (див. Акрополя музей) і об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО.

На території України відомі акрополі античних держав Північного Причорномор’я. На вершині гори Мітрідат у м. Керчі розташовувався акрополь Пантікапея — центральна укріплена частина міста з міцними оборонними стінами і баштами. В середині — важливі храми і громадські споруди. На схилах — квартали з одно- чи двоповерхових кам’яних споруд. Поряд із містом розташовувався некрополь — місто мертвих. Акрополь Пантікапея був найбільшим архітектурним комплексом на Боспорі.

Література

  1. Крижицький С. Д. Архітектура античних держав Північного Причорномор’я. Київ : Наукова думка, 1993. 246 с.
  2. Античні пам’ятники Криму. Київ : Мистецтво, 2004. 288 с.
  3. Колодрубська О. І. Архітектура античного світу. 2-ге вид., допов. і переробл. Львів : Український бестселер, 2011. 249 с.
  4. Вечерський В. В. Замки та фортеці України. Київ : Балтія-Друк, 2015. 152 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Березовський О. М. Акрополь // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Акрополь (дата звернення: 24.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ