Напівколона

Напівколони іонічного ордера на фасаді паркової споруди на Віллі Джулія в Римі, Італія. Фото Вечерського В. В.
Напівколони рустовані та з муфтами на фасаді внутрішнього двору Палаццо Пітті у Флоренції, Італія. Фото Вечерського В. В.

Напівколо́на, півколо́на — колона, яка виступає з площини стіни на половину свого діаметра.

Не має конструктивного значення і використовується як елемент декору для членування стін будівель і споруд та акцентування важливих елементів — порталів, вікон, вівтарів тощо як зовні, так і в інтер'єрах. Має всі ті ж елементи, що й колона відповідного архітектурного ордера: базу, стовбур, капітель (іноді ще й п'єдестал). Стовбур може бути гладеньким і з канелюрами, а також рустований (див. руст) і муфтований (стовбур через однакові проміжки членується по висоті призматичними або циліндричними блоками), приклад — Палаццо Пітті у Флоренції.

Як архітектурний елемент напівколона виникла в античній Греції й поширилася в античному Римі, а згодом — в архітектурі ренесансу, бароко, класицизму.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 226.
  2. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. 469 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Напівколона // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Напівколона (дата звернення: 4.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ