Будинок Старої біржі в Одесі

Буди́нок Старо́ї бі́ржі в Оде́сіпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Будинок Старої біржі в Одесі.
Фото В. В. Вечерського

Загальні відомості

Розміщена на краю приморського плато, Стара біржа замикає перспективу Приморського бульвару зі сходу та є його архітектурною домінантою. Перед будинком стоїть пам’ятник О. Пушкіну.

Історична довідка

Зведена 1829–1837 за проектом архітектора Ф. Боффо у стилі класицизму, будівля первісно була П-подібною у плані. Подвір’я її розкривалося на Приморський бульвар через дворядову колонаду, за зразком створеної архітектором Дж. Кваренгі колонади Олександрівського палацу в Царському Селі (тепер м. Пушкін у складі м. Санкт-Петербурга, РФ). 1871–1873 на місці подвір’я влаштовано Білий зал за проектом архітектора Ф. Моранді (1811–1894; Італія — Україна), а в колонаді другий (внутрішній) ряд колон замінили стіною з парадним входом. Тоді ж бічні півциркульні вікна головного фасаду будівлі замінено нішами зі статуями Меркурія та Церери роботи скульптора Л. Д. Йоріні (1817–1911; Італія — Україна), а центральну частину аттика на головному фасаді увінчано алегоричними скульптурами «День» і «Ніч» обабіч міського годинника, встановленого 1868. 1899 біржу перемістили в нову будівлю, а тут розмістилася Міська дума. 1946–1949 будинок реставровано й реконструйовано за проектом архітекторів Г. Топуза (1916–1999; Україна), В. Фельдштейна (1908–2003; Україна), В. Смирнова: до тильного фасаду прибудовано видовжене крило з адміністративними приміщеннями, а Білий зал перетворено на парадний вестибюль головного входу. Тепер тут міститься Одеська міська рада.

Характеристика

Будівля мурована, двоповерхова, на цоколі-напівпідвалі, який виступає з тилу на схилі, що спадає в бік моря. У плані прямокутна, з бічними ризалітами на головному фасаді, напівротондою та прямокутною прибудовою — на тильному. Композиційними центрами є розташовані в середній частині прямокутні Рожевий та Білий зали з внутрішніми колонадами. Навколо них групуються офісні приміщення коридорного однобічного розпланування. Колонада великого коринфського ордера на головному фасаді поєднує два симетричні бічні ризаліти. Стіни розчленовані пілястрами такого ж ордера, між якими — прямокутні вікна з сандриками. Фасади завершуються карнизом та аттиком. В інтер’єрах стримане оздоблення з використанням ордера архітектурного зосереджене в парадних Білому та Рожевому залах.

Значення

Будинок Старої біржі є однією з найвизначніших в Україні будівель громадського призначення доби класицизму. Як архітектурна домінанта формує забудову архітектурного ансамблю Приморського бульвару. Один із найважливіших архітектурних об’єктів «Історичного центру міста-порту Одеса», що його за пропозицією України 2009 внесено до Попереднього списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Література

  1. Тищенко О. Будинок Старої Біржі // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 184.
  2. Тимофієнко В. І., Вечерський В. В., Сердюк О. М. та ін. Історико-містобудівні дослідження Одеси. Київ : Фенікс, 2008. 156 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок Старої біржі в Одесі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок Старої біржі в Одесі (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ