Барбон, Петро

Дзвіниця Успенської церкви у Львові (вежа Корнякта).
Фото В. Вечерського

Барбо́н, Петро́ (італ. Barbone Pietro, di Barbona Pietro; початок 16 ст., м. Барбона поблизу м. Падуї, тепер регіон Венето, Італія — 1588, м. Львів, тепер Україна) — архітектор, автор низки споруд ренесансної стилістики у м. Львові.

Барбон, Петро

(Barbone Pietro)

Народження 16 ст.
Місце народження Барбона
Смерть 1588
Місце смерті Львів
Напрями діяльності архітектура
Будинок купця Костянтина Корнякта (Королівська кам’яниця) на пл. Ринок, 6 у м. Львові. «Італійський дворик».
Фото В. Вечерського
Будинок купця Томазо Альберті (Чорна кам’яниця) на пл. Ринок, 4 у м. Львові. Фасад.
Фото В. Вечерського

Життєпис

У середині 16 ст. переїхав на постійне мешкання до м. Львова. Працював будівельним підрядником та архітектором, не вступаючи до Львівського ремісничого цеху будівничих.

Відомі його роботи з кінця 1560-х, зокрема надбудова старої дзвіниці Успенської церкви у Львові, яка зруйнувалася 1570, що стало предметом судового розгляду.

Працював на замовлення львівських купців К.Корнякта (1520–1603) і Т. Альберті. Виконував будівельні роботи в ансамблі Вірменського собору у Львові, а також на замовлення львівського старости М. Гербурта (1544–1602) у містах Добромилі та Фельштині (тепер с. Скелівка; обидва — Старосамбірського району Львівської області).

З 1570-х працював зі своїм учнем П. Римлянином, який, згідно із заповітом, завершував будівництво об’єктів після смерті архітектора.

Творчість

Став першим італійським архітектором, який працював у м. Львові в стилістиці пізнього італійського ренесансу. Його твори збереглися й визначили переважно ренесансну стилістику забудови історичного центру міста разом із площею Ринок у Львові.

Автор як сакральних споруд (дзвіниць), так і житлових будівель, зокрема «італійського дворика» в будинку К. Корнякта (Королівській кам’яниці) на площі Ринок, 6.

Основою архітектурної мови Барбона був ордер архітектурний у пізньоренесансному трактуванні. Для вирішення фасадів використовував руст, аркади й орнаментальне різьблення на білому камені; для вирішення внутрішніх дворів — багатоярусні аркадні галереї тосканського ордера. Проектуючи дзвіницю у м. Львові, орієнтувався на архітектурні форми церковних дзвіниць, характерні для м. Венеції, Італія.

Твори

У м. Львові за власними проектами Барбон спорудив:

  • горішній поверх старої дзвіниці Успенської церкви, 1560-і (не збережено);
  • дзвіницю Успенської церкви (вежа Корнякта), 1572–1578, із П. Римлянином;
  • будинок К. Корнякта (Королівська кам’яниця) на площі Ринок, 6, 1580, із П. Римлянином;
  • будинок Т. Альберті (Чорна кам’яниця) на площі Ринок, 4, 1586–1589, завершив П. Римлянин;
  • міський колодязь на площі Ринок, 1588–1589, завершив П. Римлянин (не збережено).

Визнання

Був одним із перших італійських архітекторів, які визначили засади ренесансної стилістики в архітектурі м. Львова і Західної України останньої третини 16 — першої третини 17 ст. Вплинув на творчість архітекторів П. Римлянина та А. Прихильного.

Додатково

Мешкав у м. Львові на вулиці Краківській. Крім будівельного бізнесу, із П. Римлянином займався купівлею і продажем нерухомості. Зберігся його заповіт 1588, з якого відомо перелік робіт архітектора.

Цитата

«Найбільш творчими індивідуальностями серед прибулих будівничих були Петро Барбон з міста Барбони та Павло Римлянин. Саме вони задавали тон у широко розгорнутому будівництві Львова кінця 16 — поч. 17 ст., зберігши тільки їм притаманний почерк. Власне ці будівничі привезли з собою форми італійського ренесансу, втіливши їх на місцевому грунті» (цит. за кн.: Вуйцик В. С. Вибрані праці // Вісник інституту «Укрзахідпроектреставрація». 2004. № 14. С. 43).


Література

  • Вуйцик В. С. Вибрані праці // Вісник інституту «Укрзахідпроектреставрація». 2004. № 14. С. 36–48.
  • Архітектура Львова: Час і стилі. ХІІІ–ХХІ ст. Львів : Центр Європи, 2008. С. 90–92; 100.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Барбон, Петро // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Барбон, Петро (дата звернення: 23.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.01.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ