Замок у Поморянах

Замок у Поморянах. Аерофото Пустиннікової І. С.
Замок у Поморянах. План за матеріалами інституту «Укрзахідпроектреставрація». Джерело ілюстрації: Вечерський В. Фортеці й замки України. Київ, 2011. С. 493.
Замок у Поморянах. Фото Вечерського В. В.
Замок у Поморянах. Двір. Фото Вечерського В. В.
Замок у Поморянах. Галерея південного корпусу. Фото Вечерського В. В.

За́мок у Поморя́нахпам’ятка архітектури національного значення, смт Поморяни, Золочівський р-н, Львівська обл., Україна. Розташований на околиці селища у рівнинній заболоченій місцевості в оточенні річок Золотої Липи та її притоки Махнівки, серед старого занедбаного парку.

Історична довідка

Перший дерев'яний замок у Поморянах збудований 1340–1350 місцевим шляхтичем Миколою Свинкою. На його місці у 2-й пол. 16 ст. за наказом подільського воєводи Яна з Сєнни (до 1531–1599) збудували мурований замок. Він був прямокутним у плані, з наріжними баштами, двоповерховим, із внутрішнім двором; посередині північного корпусу — в'їзна брама з баштою і звідним мостом. З трьох боків замок оточували річище й болотиста заплава р. Золотої Липи.

1619–1620 замок купив Якуб Собеський (1591–1646).

Замок неодноразово витримував облоги турків і татар: 1639, 1640, 1644.

1672 турки захопили й зруйнували Золочівський замок, а Поморянський вистояв. Натомість 1675, під час походу турків з татарами на м. Львів, залога Поморянського замку не змогла боронитися, тому через підземний хід вийшла до лісу і відійшла до Свірзького замоку. Поморянський замок був спустошений, проте тодішній власник Ян ІІІ Собеський одразу ж відбудував його.

1684 замок знову зруйновали турки. Поморянський замок був однією з улюблених резиденцій польського короля Яна ІІІ Собеського, тому він витратив 25 тис. злотих на його відбудову 1690, після якої замок набув палацового характеру, проте навколо нього були земляні бастіонні укріплення з ровами. 1740 від Собеських замок перейшов у власність Михайла Казимира Радзивілла (1702–1762), котрий його занедбав. 1771 тут сталася пожежа. 1789 власниками замку стали Прушинські, при яких зруйновані пожежою північний і західний корпуси з трьома наріжними і надбрамною баштами розібрали, а південний і східний — відбудували. Юзеф Прушинський (1800–1871) завершив реставрацію замку й реконструкцію парку, зібрав тут цінну мистецьку збірку. 1876 замок купив граф Станіслав Потоцький (?–1887), після котрого він перейшов до Романа Альфреда Потоцького (1851–1915). Його син Єжи Антоній (1889–1961) володів замком до 1939.

Після Другої світової війни тут містилися спершу радянські установи. До 1980-х тут перебувало професійно-технічне училище, після виселення якого замок не використовувався.

1978 виконано часткові реставраційні роботи. Руйнування окремих частин замку відбувалися 2008, 2011, 2018.

2004 на замовлення Золочівської районної державної адміністрації розроблено проектні пропозиції реставрації та пристосування замку під музейно-рекреаційний комплекс (не реалізовані).

2020 Львівська обласна рада спільно з благодійним фондом «Спадщина.УА» профінансувала опрацювання «Проекту утримання та реконструкції парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва «Парк ХІХ ст.» в смт Поморяни Золочівського району Львівської обл.», яким передбачено реставрувати замок з пристосуванням його під мультифункціональний культурний центр.

Характеристика

На 2020 від старого замку-палацу збереглися 2 двоповерхові корпуси. Найстаріший з них — східний, з круглою наріжною баштою. Більш пізній, південний, має відкриту галерею з боку двору (добудована у 18 ст.). У круглій башті влаштовано сходи, що ведуть на 2-й поверх. У стінах башти збереглися бійниці, розміщені в 4-ох рівнях. Бійниці є також в зовнішньому мурі на 1-му поверсі східного корпусу. Двоярусна галерея південного корпусу має парадні сходи в центрі. Нижній ярус вирішений у вигляді аркади, а дах над галереєю підтримують колони тосканського ордера. 2016 арх. Бевз Микола Валентинович (1954 р. н.) виявив поліхромні розписи на зовнішній стіні наріжної башти (на її другому та третьому ярусах), що є єдиним таким зразком в Україні й унікальним у Європі. Навколо замку серед занедбаного парку збереглися залишки земляних валів оборонних, бастіонів і ровів.

Значення

Замок у Поморянах, який зберігся частково й потребує ґрунтовної реставрації, належить до унікальних архітектурних пам'яток Галичини історико-меморіального значення.

Цитата

«Зовнішні розписи дотепер не збереглися на жодному замку в Україні, тому їх наявність у замку в Поморянах є винятковим фактом. В Європі також дуже мало збережених зовнішніх розписних декорацій у замках. Винятком є лише Італія з її помірним кліматом, де подібні розписи збережені у кількох замках в провінції довкола Удіне. У Польщі фрагменти зовнішніх розписів кін. XVII ст. збережені лише у замку в Яновці»

 (цит. за листом від 15.11.2016 доктора архітектури, проф. Бевза Миколи Валентиновича, зав. кафедрою Реставрації архітектурної та мистецької спадщини Національного університету «Львівська політехніка» до Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації).


Література

  1. Мацюк О. Замки і фортеці Західної України. Мандрівки історичні. Львів : Центр Європи, 1997. С. 34.
  2. Прибєга Л. Замки та фортеці: Альбом. Київ : Мистецтво, 2007. С. 162–163.
  3. Вечерський В. Фортеці й замки України. Київ :Деснянська правда, 2011. С. 491–493.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Замок у Поморянах // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Замок у Поморянах (дата звернення: 16.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.08.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ