Свірзький замок

Свірзький замок у ландшафті.
Аерофото І. С. Пустиннікової
Свірзький замок у ландшафті.
Фото В. В. Вечерського
Свірзький замок. План: 1 – в’їзна башта; 2 – парадний корпус; 3 – господарський корпус; 4 – житловий корпус; 5 – південний корпус; 6 – наріжна оборонна башта. Джерело ілюстрації: Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання / В. Вечерський, О. Годованюк, Є. Тиманович та ін.; За ред. А. Мардера та В. Вечерського. Київ: Техніка, 2000.

Сві́рзький за́мокпам’ятка архітектури національного значення, с. Свірж, Перемишлянський р-н, Львівська обл., Україна. Мурований замок стоїть на околиці села на скелястому пагорбі, що виситься над заболоченою рівниною. З трьох боків пагорб оточували ставки, викопані у 17 ст. Круті схили, доповнені з півдня глибоким і широким ровом, надійно захищали підступи до замку. Тепер замок огинає штучне озеро площею 9,5 га, а також парк зі старими деревами. Праворуч від в'їзду в замок — руїни п’ятигранної двоярусної мурованої оборонної башти 1484 (збереглися на висоту 6 м).

Історична довідка

Замок заснований у 2-й пол. 15 ст. місцевими шляхтичами братами Андрієм і Мартином Свірзькими як одноповерховий, з підвалом, прямокутний у плані, розмірами 52 х 5 м, з двома оборонними баштами. Вперше згаданий 1484. Його перебудовували 1530 (про це свідчить дата над головним дворовим порталом). 1641 замок перейшов у власність родини графів Цетнерів, котрі володіли ним до поч. 19 ст. Галицький каштелян Олександр Цетнер (1611–1675) значно розширив замок на південь і надав йому форми замкнутого прямокутника з наріжними баштами та ренесансними архітектурними формами (див. Ренесанс). Тоді ж над головною брамою з’явився герб Цетнерів. Припускають, що перебудову замку здійснював 1641–1645 фортифікатор, генерал артилерії Павло Гродзицький (?–1645). Замок неодноразово зазнавав руйнувань і перебудов: 1648 був частково зруйнований під час козацького повстання під проводом Б. Хмельницького, 1672 та 1675 успішно оборонявся від нападів турецько-татарських військ. У 19 ст. замок перебував у занепаді.

З початком Першої світової війни 1914 під час наступу російської армії замок був поруйнований артилерійським обстрілом і пожежею (збереглися тільки стіни).

Дата «1919» над південним в’їзним порталом засвідчує початок організованої і профінансованої власником грунтовної реставрації, завершеної 1926.

Після Другої світової війни деякий час у замку була школа, де навчали трактористів.

1978–1992 тривала реставрація замку з пристосуванням його під будинок відпочинку Спілки архітекторів СРСР, з 1991 — Національної спілки архітекторів України. Ці роботи лишилися незавершеними.

Тепер замок використовують спорадично для проведення разових культурно-мистецьких заходів.

Характеристика

Прямокутний у плані замок розташований у двох рівнях і має два двори — верхній парадний і нижній господарський.

Верхній двір оточений з півночі і сходу одноповерховими корпусами з підвалами, з півдня — двоповерховими корпусами з бароковими фронтонами. Північний корпус розташований на терасі, до якої ведуть пологі сходи. З заходу до верхнього двору прилягає нижній двір з окремим в’їздом, оточений одноповерховими корпусами з підвалами. Тут розміщувалися стайні та служби.

Південне крило верхнього двору фланковане прямокутними в плані оборонними баштами. По його вісі розміщена в’їзна башта, до якої підводить дерев’яний міст, перекинутий через вирубаний у скелі глибокий рів. Оборонні башти розміщені також у центрі західного й північного фронтів замку.

Збереглися елементи ренесансного декору — кам’яні різьблені наличники вікон, рельєфний грифон, білокам’яні портали.

Внутрішні приміщення перекриті склепіннями різноманітних форм. В одному з залів зберігся діючий камін доби Ренесансу.

Значення

Свірзький замок належить до найяскравіших і добре збережених творів фортифікаційної архітектури доби Ренесансу в Галичині.

Галерея

Література

  1. Мацюк О. Замки і фортеці Західної України. Мандрівки історичні. Львів : Центр Європи, 1997. С. 22-26.
  2. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання / В. Вечерський, О. Годованюк, Є. Тиманович та ін.; За ред. А. Мардера та В. Вечерського. Київ: Техніка, 2000. С. 176.
  3. Шуляр А. Свірзький замок // Галицька брама. 2003. № 10-12 (106-108). С. 11-13.
  4. Старосольський І. До історії Свірзького замку // Вісник інституту «Укрзахідпроектреставрація». 2008. № 18. С. 17–21.
  5. Вечерський В. Фортеці й замки України. Київ, 2011. С. 494–497.
  6. Вечерський В. Замки та фортеці України. Київ: Балтія-Друк, 2015. С. 110–111.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Свірзький замок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Свірзький замок (дата звернення: 4.07.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.06.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ