Воскресенська церква у Товстому Лісі

Воскресе́нська це́рква у Товсто́му Лі́сі — втрачена пам’ятка архітектури національного значення, Київська область, Україна.

Воскресенська церква у Товстому Лісі.
Фото М. Загреби 1995

Дерев’яна церква стояла в центрі старовинного села, яке входило до складу Чорнобильського району, а після Чорнобильської ядерної катастрофи 1986 — Іванківського району. Збудована 1760. Належала до групи тридільних триверхих поліських храмів київського типу. Центральний восьмигранний верх світловий, верхи бабинця й вівтаря глухі, приховані ззовні під дахом й означені на його гребені масивними глухими маківками. 1897 з заходу до бабинця прибудовано притвор з квадратною в плані двоярусною дзвіницею типу «восьмерик на четверику», увінчаною високим наметовим дахом. В інтер’єрі були розписи 19 ст.

1979 отримала статус пам’ятки архітектури республіканського (з 1991 — національного) значення з охоронним № 957.

Після Чорнобильської ядерної катастрофи 1986 село відселили і церква стояла пусткою. Її зумисно спалили в десяту річницю Чорнобильської ядерної катастрофи у поминальну неділю 26.04.1996. Частина ікон з церкви та фрагменти її іконостасу зберігаються у Національному музеї «Чорнобиль».

Література

  1. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії і історії архітектури і містобудування, 2002. С. 109.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Воскресенська церква у Товстому Лісі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Воскресенська церква у Товстому Лісі (дата звернення: 30.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.06.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ