Вертикальне членування ордера

Вертикальне членування ордера. Представлені 5 повних (римських) ордерів, зліва направо: тосканський, римо-доричний, іонічний, коринфський, композитний. Їхні вертикальні членування, знизу вгору: п’єдестал з цоколем, тумбою і карнизом; колона з базою, фустом і капітеллю; антаблемент з архітравом, фризом і карнизом.


Вертика́льне членува́ння о́рдера — послідовне розміщення по вертикалі знизу вгору основних складових частин ордера архітектурного: основи (стереобату, п'єдесталу); опорної частини (колони); несеної частини (антаблемента). Кожна з цих частин членується на 3 складові: стереобат складається з 3-х східців; п’єдестал — з цоколя, тумби і карнизу; колона — з бази, стовбура (фуста) і капітелі; антаблемент — з архітрава, фризу і карнизу. Пропорційні (див. пропорції архітектурні) співвідношення між вертикальними членуваннями ордера обумовлювались величиною модуля.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 57.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вертикальне членування ордера // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вертикальне членування ордера (дата звернення: 28.09.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.09.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ