Будинок Археологічного музею в Одесі

Буди́нок Археологі́чного музе́ю в Оде́сіпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Будинок Археологічного музею в Одесі.
Фото В. В. Вечерського
Будинок Археологічного музею в Одесі. Центральна частина фасаду з копією античної скульптурної групи «Лаокоон».
Фото В. В. Вечерського

Загальні відомості

Розташований в історичному центрі міста на розі вулиці Ланжеронівської та Думської площі. Разом із будинком Англійського клубу формує ансамбль площі, якою починається Приморський бульвар.

Історична довідка

Побудований 1883 за проектом архітектора Ф. Гонсіоровського (1815–1891; Україна). Первісне призначення — будинок міських музею та бібліотеки. Тепер тут міститься найстаріший в Україні (заснований 1825) Одеський археологічний музей НАН України з найбільшою збіркою археологічних джерел давньої історії Півдня України (170 тисяч експонатів, 55 тисяч монет і медалей, 33 тисячі книг і журналів у науковій бібліотеці).

Характеристика

Мурований одноповерховий на високому цокольному поверсі будинок розташований на схилі, що спадає в бік моря уздовж Ланжеронівського узвозу. Його композицію утворюють три поєднані між собою частини: прямокутна у плані центральна, де міститься головний експозиційний зал; суміжна Г-подібна у плані (група приміщень з боку вулиці Ланжеронівської та Думської площі); прямокутна у плані з напівротондою, що виходить у двір. З огляду на призначення будівлі як сховища античних історико-культурних цінностей, її архітектура вирішена в стилістиці неокласицизму. Головний фасад акцентовано чотириколонним портиком коринфського ордера з повним антаблементом і трикутним фронтоном. Колони спираються на парапет двобічних сходів, що ведуть на розташовану на рівні першого поверху відкриту терасу перед головним входом. Внутрішнє розпланування центричне: всі приміщення згруповані довкола розміщеного в центрі найбільшого головного експозиційного залу. Обабіч нього — анфіладно (див. Анфілада) сполучені між собою малі зали та вестибюль. Найвиразнішою є композиція головного фасаду, центрально-осьова симетрія якого закріплена головним входом із величним портиком. Стіни прорізані великими півциркульними вікнами та членовані міжвіконними пілястрами. Їхню монументальність підкреслює масивний рустований (див. Руст) цоколь з невеликими прямокутними вікнами. Інтер’єр вирішено в неокласицистичній стилістиці із застосуванням ордера архітектурного. Значну цінність має урочисте стримане оздоблення головного залу та його тематична відповідність експозиції античних артефактів.

Значення

Будинок однієї з найстаріших в Україні публічної бібліотеки та музею, що зберігся в первісному вигляді, увиразнюють гармонійність та яскраве стилістичне вирішення. Він є одним з важливих архітектурних об’єктів, що формують традиційне середовище «Історичного центру міста-порту Одеса», що його за пропозицією України 2009 внесено до Попереднього списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Додатково

Архітектурну композицію будинку міських музею та бібліотеки в Одесі повторив 1896 архітектор М. Толвінський (1857–1924; Україна) у будинку міської бібліотеки в м. Херсоні, Україна.

Література

  1. Тищенко О. Будинок Археологічного музею // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 182.
  2. Тимофієнко В. І., Вечерський В. В., Сердюк О. М. та ін. Історико-містобудівні дослідження Одеси. Київ : Фенікс, 2008. 156 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок Археологічного музею в Одесі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок Археологічного музею в Одесі (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ