Асамблеї Бога

Всесвітнє братство Асамблей Бога. Логотип

Асамблéї Бóга (Всесвітнє братство Асамблей Бога; англ. Assemblies of God) — деномінація, що сформувалася на ґрунті п’ятдесятництва і дотримується доктрини тринітаризму. Виникла на поч. 20 ст. у США. Окрема її громада іменується «Асамблея Бога».

Поширення

Асамблеї Бога є найбільшим за кількістю вірян п’ятдесятницьким об’єднанням у світі. Поширені у 190 країнах, об’єднують 144 автономних національних союзів, понад 375 тис. громад і близько 70 млн вірян (2018, оцінка).

Історична довідка

Всесвітнє братство Асамблей Бога засноване Ю. Беллом, Дж. Флауером, Г. Госсом, Д. Овеном, А. Коллінзом і М. Пінсоном на Всеамериканській конференції п’ятидесятників (1914) у м. Гот-Спринґсі (шт. Арканзас, США). 1916 на 4-й Генеральній асамблеї визнано тринітаристську доктрину, через що п’ятидесятники-унітаріани вийшли з руху.

У 1920-х до Асамблей приєдналися Союз п’ятдесятницьких Асамблей Канади та національні союзи Великої Британії, Австралії, Індії, Японії, Південної Африки тощо. Кожен з національних союзів має широку автономію в управлінні.

1924 створено Російську та Східно-Європейську місії.

Базові ідеї

Головна особливість Асамблей Бога — два благословення: хрещення водою («навернення») і хрещення Святим Духом («освячення») у формі глосолалії і публічних зцілень хворих через накладення рук.

Основи вчення («Statement of Fundamental Truths») були затверджені Генеральною радою 1916 у 16-ти доктринальних позиціях: 1) джерело віриСвяте Письмо; 2) віра у Триєдиного Бога; 3) визнання двох природ Ісуса Христа; 4) вчення про гріхопадіння людини і первородний гріх; 5) порятунок через покаяння і віру в Христа як у Спасителя і в Його воскресіння; 6) визнання таїнств хрещення водою та причастя з миттям ніг (втім, євхаристія не вважається таїнством, будучи лише спогадом про Таємну Вечерю, а перетворення опріснока й вина на плоть і кров Христові заперечується); 7) хрещення Св. Духом; 8) доказом хрещення Св. Духом є здатність говорити різними мовами у трансі (глосолалія), що вважається успадкуванням апостольської традиції, започаткованої в день Зіслання Св. Духа (П’ятидесятниці); 9) освячення є актом відокремлення від зла; 10) Церква — Тіло Христове, яке складається зі святих вірян; 11) члени Асамблеї Бога покликані вклонятися Богові будь-де й постійно свідчити про любов Ісуса до світу; 12) віра у можливість Божественного зцілення за допомогою молитви і накладення рук, що розуміється як безпосереднє наслідування чудес Христа; 13) віра у воскресіння з мертвих; 14) віра в Друге Пришестя, яке відбудеться до початку Тисячолітнього Царства (премілленаризм); 15) очікування Страшного суду; 16) праведники прославлятимуть Христа у Новому Небі та на Новій Землі.

Структура

Церковний устрій Асамблей Бога має змішаний пресвітеріансько-конгрегаціональний характер. Місцеві конгрегації наділені автономією і мають право обирати пасторів, вирішувати поточні справи. Пресвітерії функціонують на окружному і національному рівнях. Нараховується 57 окружних рад.

На національному рівні діє Генеральна рада, що збирається щодва роки та складається з пресвітерів і мирян — по одному від кожної окружної ради. Її функція — здійснення контролю над місіонерською і просвітницькою роботою, видавничою діяльністю, підготовкою пасторів. Вищі посадові особи — генеральний суперінтендант, 4 його помічники, генеральний секретар, генеральний підскарбій та секретар у справах закордонних місій.

У Генеральну пресвітерію обираються по 3 представники — від кожної окружної ради і від кожної з чотирьох місіонерських територій. Виконавча пресвітерія збирається 6 разів на рік і складається з 5-ти обраних посадових осіб і 8-ми регіональних представників.

Штаб-квартира Асамблей Бога розташована в м. Спринґфілді (шт. Міссурі, США).

В Україні

Українська церква християн віри євангельської (УЦХВЄ) є частиною Всесвітнього братства Асамблей Бога.

Історія руху християн віри євангельської в Україні бере початок з приїзду в 1921 до м. Одеси І. Є. Воронаєва (1885–1937) і В. Р. Колтовича (1870 — після 1933).

Громади Асамблей Бога діють у містах Києві, Одесі, Львові, Луцьку, Чернівцях, Донецьку тощо. Станом на 01.01.2019 зареєстровано 1 635 громад.

Література

  1. Menzies W. W. Anointed to Serve: The Story the Assemblies of God. Springfield : MO Gospel Publishing House, 1984. 436 р.
  2. Poloma M. M. The Assemblies of God at the Crossroads: Charisma and Institutional Dilemmas. Knoxville : The University of Tennessee Press, 1989. 320 p.
  3. Історія релігії в Україні : в 10 т. Т. 6 : Пізній протестантизм України. Київ; Дрогобич : Сурма, 2008. 632 с.
  4. Poloma M. M., Green J. C. The Assemblies of God: Godly Love and the Revitalization of American Pentecostalism. New York, 2010.
  5. Black D. L. Church of God 76th General Assembly Minutes 2016. Cleveland : Pathway Press, 2017. 307 р.

Автор ВУЕ

Л. М. Мельник


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мельник Л. М. Асамблеї Бога // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Асамблеї Бога (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.08.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ