Будівля Національного центру мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду в Парижі

Буді́вля Націона́льного це́нтру мисте́цтва й культу́ри і́мені Жо́ржа Помпіду́ в Пари́жі (фр. Centre national d'art et de culture Georges-Pompidou) — багатофункціональний культурний центр, визначний архітектурний об’єкт, Франція.

Будівля Національного центру мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду в Парижі.
Проект Р. Піано і Р. Роджерса
Загальний вигляд у забудові кварталу Бобур
Загальний вигляд
Фрагмент фасаду

Загальні відомості

Споруда, яку скорочено називають «Центр Помпіду» або «Бобур», міститься в історичному районі Бобур на правому березі р. Сени на схід від Лувру неподалік від Севастопольського бульвару та історичної будівлі Отель-де-Віль, у якій розташована паризька мерія. Займає прямокутний у плані квартал серед щільної багатоповерхової житлової забудови. Завдяки екстравагантному архітектурному вирішенню є домінантою в середовищі. Із західного боку прилягає прямокутна площа Ж. Помпіду. Перед південним фасадом — вузька витягнута площа Ігоря Стравінського, посеред якої є музичний фонтан Стравінського з мобільними скульптурами, які рухаються під напором води у супроводі музики композитора.

Історична довідка

1968 президент Франції Ж. Помпіду вирішив створити центр сучасного мистецтва і культури на плато Бобур на пустирі, що залишився після знесеної в 1930-х деградованої старої забудови. 1970 оголошено міжнародний конкурс на найкращий проект будівлі, на який надійшла 681 заявка із 49 країн. 1971 переміг проект архітекторів Р. Піано і Р. Роджерса [за участі Д. Франчіні (1938–2009; Італія), котрий не брав участі в подальшому проектуванні].

Споруду збудовано протягом 1973–1976 й урочисто відкрито 31.01.1977. Вартість склала 500 млн франків (76 млн. євро). Несподівана для історичної забудови Парижа епатажна архітектура будівлі викликала шок і несприйняття парижан. Найчастіше її порівнювали з газовим чи нафтопереробним заводом, а газета «Ле монде» (фр. Le Monde) 18.01.1977 назвала це переворотом, зґвалтуванням, архітектурним Кінг-Конгом. Зрештою архітектурні критики назвали це «культурною машиною». Сьогодні це один із символів столиці Франції, третя за відвідуваністю пам’ятка після Лувру й Ейфелевої вежі.

1997–1999 проведено реконструкцію будівлі, яка збільшила її загальну площу до 100 тис. кв. м. 2018–2019 виконано ремонт. 26.01.2021 Міністерство культури і комунікації оголосило, що наступна реконструкція будівлі запланована на 2023–2027 з орієнтовною вартістю 200 млн. євро. Зараз тут містяться Національний музей сучасного мистецтва, Центр промислового дизайну, Інститут дослідження і координації акустичних мистецтв і музики (дітище П. Булеза), публічна бібліотека, виставкові, театральні й концертні зали, кінозали, ресторани й кафе, крамниці тощо.

До початку пандемії коронавірусної інфекції COVID-19 щорічно Центр відвідувало від 3,6 до 6 млн. осіб, іноді — до 80 тис. щоденно.

Характеристика

Будівля належить до архітектурного напряму хай-тек із візуальним акцентуванням інженерно-технічних характеристик об’єкта. Архітектори ніби вивернули будинок назовні, як рукавичку: те, що зазвичай було приховане всередині — опорні конструкції, ліфти, ескалатори, труби водогону, каналізації, вентиляції, електропостачання тощо — винесено на фасади і яскраво розфарбовано: опорні конструкції білого кольору, вентиляційні труби — синього, водогінні — зеленого, електропостачання — жовтого, ліфти й ескалатори — червоного, вентиляційні витяжки з двох підземних поверхів — білого. Завдяки цьому всередині будівлі утворився повністю вільний, без проміжних стін і опор, відкритий внутрішній простір 48 м завширшки, який можна використовувати без обмежень для будь-якої культурно-освітньої та мистецької діяльності.

Десятиповерхова споруда є скляним паралелепіпедом 166 м завдовжки, 60 м завширшки і 42 м заввишки. Два поверхи підземні. На плоскому даху є оглядовий майданчик. З нього відкривається панорама історичного центру м. Парижа. Попри архітектурно-пластичне й кольорове вирішення будівлі, максимально контрастне щодо довколишньої історичної забудови, загальні габарити й висота Центру Помпіду відповідає будинкам у прилеглих кварталах, не створюючи дисонансу в архітектурному середовищі.

Значення

Національний центр мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду в Парижі став революційним об’єктом, що «перевернув світову архітектуру з ніг на голову» [за висловом газети «Нью-Йорк таймс» (англ. The New York Times), 2007] і започаткував хай-тек як авторитетний і популярний напрям у світовій архітектурі, що успішно розвивається дотепер. Реалізація цього проекту дала поштовх так званим великим президентським проектам наступних очільників Франції: Музей Д’Орсе, Великий Лувр, Національна бібліотека Франції, Опера Бастилії, Арка Дефанс.

Додатково

За задумом президента Ж. Помпіду, створення в центрі м. Парижа нового типу закладу культури, присвяченого всім формам сучасного творчості, мало вирішити чотири головні проблеми:

  • зупинити занепад Парижа у сфері мистецтва та зберегти його головну роль у сучасному світовому мистецтві, що почала переходити до м. Нью-Йорка;
  • відкрити світові французьку творчість та через міждисциплінарність сприяти висловленню нових художніх форм;
  • встановити зв’язок найсучаснішого мистецтва з найширшою публікою; це можливо за умови, що державні органи повною мірою виконають свою роль посередника;
  • створити в Парижі пам’ятку, що представляє архітектуру другої половини 20 ст.

Література

  1. Буссальи М. Понимать архитектуру / Пер. с ит. Москва : ЗАО «БММ», 2007. С. 370–371.
  2. Dufrêne B. Centre Pompidou: trente ans d'histoire. Paris : Editions du Centre Pompidou, 2007. 664 p.
  3. Piano R. Giornale di bordo. Autobiografia per progetti 1966–2016. Genova : Fondazione Renzo Piano ; Antella : Passigli, 2016. 419 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будівля Національного центру мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду в Парижі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівля Національного центру мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду в Парижі (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ