Будинок обсерваторії в Миколаєві

Буди́нок обсервато́рії в Микола́євіпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Будинок обсерваторії в Миколаєві

Загальні відомості

Садиба обсерваторії з садом розташована на найвищому пагорбі в центрі Старого міста на вулиці Обсерваторній. Оточена первісною огорожею з брамою. Споруда міститься у глибині садиби.

Історична довідка

Будинок звів за ініціативи адмірала О. Грейга (1775–1845; Росія) як обсерваторію Чорноморського флоту 1821–1827 інженер Б. Фан дер Фліс (1762–1846; Нідерланди — Україна) за проектом архітектора Ф. Вунша (1770–1836; Німеччина — Україна). Огорожу та браму датовано першою половиною 19 ст. Первісно споруда мала ширші, ніж суто наукові, функції, оскільки обслуговувала потреби мореплавства та була житлом для адміністратора (директора). Ним упродовж перших 50 років був К. Кнорре (1801–1883; Естонія — Україна).

На 2021 тут розташований Науково-дослідний інститут «Миколаївська астрономічна обсерваторія».

Характеристика

Мурована споруда вирішена у стилістиці пізнього класицизму, Т-подібна у плані, одно- та двоповерхова, на підвалах. Композиційним центром є головний об’єм, квадратний у плані на першому поверсі та ротондальний (див. Ротонда) — на другому. Обабіч прилягають одноповерхові прямокутні у плані крила. Головний вхід орієнтований у сад і акцентований шестиколонним портиком римо-доричного ордера. Він веде у квадратний з круглою колонадою зал, де розміщувалася аудиторія для слухачів — астрономів, капітанів кораблів та штурманів, а на другому поверсі — вежа телескопа-рефрактора. Розпланування бічних крил — анфіладне (див. Анфілада). Фасади одноповерхових крил стримані за оздобленням, із горизонтальним характером членувань. Стіни, суцільно опоряджені стрічковим рустом, прорізані прямокутними вікнами з прямими сандриками. Головним приміщенням в інтер’єрі є центральний зал-аудиторія з виразною колонадою римо-доричного ордера та стінами, почленованими ритмом півциркульних ніш. На фасаді встановлена меморіальна дошка на честь К. Кнорре.

Значення

Обсерваторія в м. Миколаєві є найстарішою спорудою такого зразка в Україні. Їй притаманні яскраво виявлені стильові ознаки пізнього класицизму. 2007 за ініціативи України внесена до Попереднього списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Література

  1. Тищенко О. Будинок обсерваторії // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 180.
  2. Шульга О. В., Янишевська Л. М. 195 років історії Миколаївської обсерваторії: події і люди // Наука та інновації. 2017. Т. 13. № 1. С. 5–10.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Будинок обсерваторії в Миколаєві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок обсерваторії в Миколаєві (дата звернення: 24.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ