Балдахін

Дж. Берніні. Балдахін над похованням апостола Петра в Соборі святого Петра в Римі, Італія. Фото В. Вечерського.
Балдахін (ківорій) над фрагментом руїн Успенського собору Києво-Печерської лаври. Фото В. Вечерського.

Балдахі́н (від. італ. baldacchino — шовкова тканина з Багдада) — парадний стаціонарний або пересувний намет чи навіс із тканини, закріплений на горизонтальній рамі, опертій на жердини, стовпчики чи колони.

Історична довідка

Відомий з античності як символ царської влади й небесного заступництва у Вавилонському царстві, Ассирії, Давній Персії, згодом у Стародавній Греції та Стародавньому Римі.

В Європі у мистецтві романського стилю, готики, пізніших стилів балдахіни влаштовували у церковних та репрезентативних світських спорудах над престолами, вівтарями, тронами, похованнями. Їх виготовляли з дерева, каменю, металу; іноді вони сягали великих розмірів (бронзовий балдахін над похованням апостола Петра в соборі святого Петра в Римі 28,5 м заввишки). У таких балдахінах стелю розмальовували як небо з зірками і голубом у сяйві по центру (символ Святого Духа). Невеликі кам’яні балдахіни влаштовували над скульптурними зображеннями святих в інтер’єрах католицьких храмів. Балдахіни встановлювали над криницями, важливими реліквіями (балдахін над фрагментом руїн Успенського собору Києво-Печерської лаври). Балдахіни вінчали наметовим або купольним (див. Купол) дахом. У православних церквах і монастирях Давньої Русі балдахін називали ківорієм або сінню.

У репрезентативних житлових будівлях (палацах, замках) балдахіни влаштовували в спальнях над парадними ложами, з шовковими та парчевими завісами для збереження тепла.

Як окрема архітектурна конструкція балдахін є хрестовим склепінням, що спирається на 4 кутові колони.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 42.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 50.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. 180 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Балдахін // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балдахін (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.11.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ