Світязь

Озеро Світязь біля с. Світязь Шацького району Волинської області

Сві́тязьозеро у Шацькому районі Волинської обл., Україна.

Інша назва — Світязьке озеро.

Світязь

Прісне/солоне прісне
Площа (кв.км) 26,22
Об’єм води 180,8
Середня глибина (м) 6,9
Походження карстове
Тип живлення атмосферне, підземне
Регіон Волинська область

Характеристика

Прозора вода Світязя на мілководді
Острів на Світязі
Шлюз-регулятор на каналі, що сполучає Світязь з озерами Луки і Перемут, 2019

Світязь має карстове походження, належить до групи Шацьких озер (басейн р. Західний Буг). Озеро розташоване на захід від смт Шацьк.

Площа водного дзеркала озера становить 26,22 км², довжина — 9,2 км, ширина — 4,0 км. Середня глибина — 6,9 м, максимальна глибина — 58,4 м. Об'єм води — 180,8 млн м3.

Гідрографія

Світязь є найглибшим озером в Україні і найбільшим на Шацькому поозер’ї. Його берегова лінія (понад 30 км) вкрита прибережно-водною рослинністю, а водне плесо — водною. Рослинні угруповання утворені рогозами, очеретом, осоками, рдесниками, рясками, лататтями й іншими гігрофітами та гідрофітами. Вздовж берегової лінії зростають сосни, берези, граби, дуби, які подекуди підступають до самої води.

Береги окреслені нечітко, складені пісками, крейдяним мергелем і вапняками. Вздовж берегів іноді трапляються галька і валуни, окремі ділянки заболочені. Посеред озера є невеликий острів площею близько 7 га. Є затоки — найбільші Бужня і Лука.

Річок-притоків Світязь не має, але каналом в нього надходить вода з оз. Линовець, відмітка рівня якого на 0,1 м вища. Кількість цього надходження незначна, адже оз. Линовець у 900 разів менший за об’ємом, ніж Світязь.

Стік води зі Світязя відбувається в оз. Луки одним із найдавніших каналів на Шацькому поозер’ї, який був створений для скиду води під час катастрофічної повені 1887. Світязь знаходиться на 1,5 м вище, тому вода самотічно рухається каналом, об’єм стоку регулюється шлюзом-регулятором.

Оз. Луки з’єднано широкою природною протокою з оз. Перемут, вони мають однаковий рівень поверхні води, тому деякі дослідники вважають їх єдиним озером (у різних джерелах можна зустріти вживання: озеро Луки-Перемут). Із оз. Луки витікає р. Копаївка, яка впадає в р. Західний Буг.

Гідрологія

Живиться Світязь переважно атмосферними опадами та підземними водами. Вода озера має високу прозорість — 3–5,4 м, іноді до 8 м. Верхні шари води влітку прогріваються до 20 °C і більше, на глибині 15–17 м температура води постійна і становить 9 °C. Взимку озеро замерзає.

За комплексною типізацією відповідно до вимог Водної рамкової директиви ЄС за гідрографічними ознаками (площа водного дзеркала, висота водозбору, середня глибина, поширення геологічних порід) Світязь — велике за площею озеро на низовині, середньої глибини, розташоване на силікатних породах.

За хімічним складом вода озера гідрокарбонатно-кальцієва, мінералізація води невисока — близько 200 мг/дм³. У Світязі зберігається досить висока якість води, оскільки поряд немає значних джерел забруднення, а статус Шацького національного природного парку сприяє охороні вод.

Іхтіофауна Світязя нараховує близько 30 видів риб, серед них лящ, окунь, щука звичайна, сом звичайний, вугор європейський, минь річковий, щипавка звичайна, в’юн звичайний.


На південному березі озера розташоване с. Світязь Шацького району Волинської обл., поблизу — смт Шацьк.

Використання

Світязь у групі Шацьких озер входить до складу природних об’єктів Шацького національного природного парку (з 1983). Є полігоном для наукових досліджень. Інтенсивно використовується для рекреації та туризму — на березі озера багато баз відпочинку.

Додатково

 • Значне падіння рівня води у Світязі відбулося в кінці 19 ст., коли його сполучили каналом з оз. Луки. Академік П. Тутковський писав (1901), що через катастрофічну повінь 1887, яка затопила церкву та селянські садиби у с. Світязь, мешканці навколишніх сіл за одну ніч прокопали канал довжиною 3 версти, що сполучив Світязь з оз. Луки, рівень якого знаходиться нижче. При цьому піковий рівень води у Світязі знизився на 1,5 сажня. Вчений відзначав, що під час його перебування вода йшла каналом з гучним шумом, який було чути за версту. І хоча Світязь не має допливів, рівень озера не знижується навіть у сухі роки.
 • За даними Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України, зниження рівня води у Світязі спостерігається від 2010. У 2019 проблема обміління Світязя постала вкрай гостро — вода місцями відійшла від берега на відстань від 20 до 90 м. Зниження рівня води за десятиліття досягло 38 см.

Література

 1. Тутковский П. А. Озеро Свитязь и народные предания о нём // Киевская старина. 1901. Т. 72, № 3. С. 144–150.
 2. Rühle E. Jeziora krasowe zachodniej części Polesia Wołyńskiego. Rocznik wolyńskiej. 1935. N 4. S. 210–241.
 3. Кутовий С., Ільїн Л. Реконструкція середньорічних рівнів води озера Світязь за період відсутності гідрологічних спостережень // Природа Західного Полісся та прилеглих територій. 2007. № 4. С. 36-41.
 4. Хомік Н. В. Водні ресурси Шацького національного природного парку: сучасний стан, охорона, управління. Київ : Аграрна наука, 2013. 239 с.
 5. Шацьке поозер’я. 2016. Том 8: Тваринний світ. URL: http://zoomus.lviv.ua/files/monograf_biolog%202016.pdf
 6. Альохіна О. В., Корусь М. М., Івченко Д. В. та ін. Батиметричні дослідження озера Світязь в околі розташування можливих підземних джерел його водопостачання // Екологічна безпека та природокористування. 2020. № 2 (34). С. 53-71.
 7. Хільчевський В. К., Забокрицька М. Р. Основні аспекти морфометрії та гідрохімії Шацьких озер // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія, 2020. № 3(58). С. 92-100.
 8. Озера // Регіональний офіс водних ресурсів у Волинській області. URL: https://www.vodres.gov.ua/node/152
 9. Шацький національний природний парк. Сайт. URL: http://shpark.com.ua/

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Світязь // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Світязь (дата звернення: 18.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.09.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ