Рось

Об'ємне зображення басейну р. Рось

Рось

Витік с. Ординці, Вінницька область, Україна
Гирло с. Хрещатик, Черкаська область, Україна
Довжина (км) 378
Площа басейну (кв.км) 12 616
Середня витрата (куб.м/с) 25,4
Основні притоки Роставиця, Кам’янка, Росава, Роська
Протікає через території Вінницька область, Київська область, Черкаська область
Міста на березі Погребище, Біла Церква, Богуслав, Корсунь-Шевченківський, смт, Володарка, Рокитне (Київська обл.), Стеблів
Верхня частина р. Рось між Володарським і Тетіївським районами Київської області
Річка Рось у м. Біла Церква Київської області
Річка Рось у м. Богуслав Київської області
Відслонення гранітів на правому березі р. Рось біля смт Стеблів Корсунь-Шевченківського району Черкаської області
Корсунь-Шевченківська ГЕС на р. Рось, Черкаська область


Росьрічка на Придніпровській височині у межах Вінницької, Житомирської, Київської та Черкаської областей України, права притока р. Дніпра.

Характеристика

Витік річки розташований біля с. Ординці Погребищенського району Вінницької області. Річка спершу тече переважно на північний схід, а від м. Білої Церкви — на південний схід і схід. Гирло річки розташоване біля с. Хрещатик Черкаського району Черкаської області. Довжина річки становить 378 км, площа басейну — 12 616 км². Ширина русла в середній течії — близько 50 м. Для долини Росі характерне чергування звужених і розширених ділянок, її ширина змінюється від кількох сотень метрів до 4,5–5 км. Подекуди спостерігається асиметрія схилів долини: правий схил високий (до 60–80 м) і крутий, лівий — низький і пологий. У місцях перетину Українського кристалічного щита річка звужується до 10–15 м, стає порожистою, а береги частково скелястими. Середній похил річки — 0,56 м/км. Заплава на розширених ділянках терасована, завширшки 2–2,5 км, у звуженнях —200–300 м.

Тип живлення Росі переважно дощовий і сніговий. Для гідрологічного режиму характерними є весняна повінь, літньо-осіння та зимова межені. Замерзає у грудні, скресає в березні. Середня витрата води в гирлі — 25,4 м³/с. Середньорічна мінералізація води зростає за довжиною річки: від 370 мг/дм³ у верхній течії до 420–430 мг/дм³ в пониззі.

Рось приймає багато приток — малих річок. Найбільші ліві притоки: Роставиця, Кам’янка, Росава, права — Роська.

На Росі розташовані міста Погребище, Біла Церква, Богуслав, Корсунь-Шевченківський; селища міського типу Володарка, Рокитне, Стеблів.

Іхтіофауна Росі налічує понад 40 видів. Переважна більшість належить до родини Коропових, найчисельнішими з них є плітка звичайна, краснопірка звичайна, верховодка звичайна, пічкур звичайний, гірчак європейський. Також поширені окунь звичайний, йорж звичайний. З інтродукованих видів по всьому басейну розповсюджені карась сріблястий, чебачок амурський.

Використання

Рось є досить зарегульованою річкою, що призводить до зростання антропогенного тиску на якість води. В середині 20 ст. на ній було створено 10 руслових водосховищ (найбільші: Білоцерківське–верхнє та Стеблівське — мають об’єм понад 10 млн м3 кожне). Функціонує 5 гідроелектростанцій: Городище-Пустоварівська, Дибинецька, Богуславська, Стеблівська і Корсунь-Шевченківська. Вода з річки забирається для господарсько-питного водопостачання міст Білої Церкви, Богуслава, Миронівки, Корсуня-Шевченківського. Воду р. Росі також подають підземним способом для водопостачання м. Умані. Водогін Біла Церква — Умань, довжиною 133 км, збудовано в 1991. У середній та нижній течії на берегах річки є рекреаційні зони (див. Рекреація).

Література

  1. Киркор Ф. Ф. Материалы по вопросу о колебаниях состава речной воды: Химическое исследование воды реки Роси 1904–1905 г. Киев : Типография Р. К. Лубковского. 1907. 124 с.
  2. Куцоконь Ю. К. Дослідження рибного населення басейну річки Рось // Вісник КНУ ім. Тараса Шевченка. Серія: Біологія. 2004. Вип. 42–43. С. 34–36.
  3. Педченко Д. І. Все про річку Рось і Надросся. Сміла : КВПП «Тясмин», 2006. 218 с.
  4. Хільчевський В. К., Курило С. М., Дубняк С. С. та ін. Гідроекологічний стан басейну річки Рось. Київ : Ніка-Центр, 2009. 115 c.
  5. Хільчевський В. К., Савицький В. М., Красова Л. А. та ін. Польові та лабораторні дослідження хімічного складу води річки Рось. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2012. 143 с.
  6. Шевчук С. А., Вишневський В. І., Бабій П. О. Уточнення гідрографічних характеристик річок з використанням методів ДЗЗ // Вісник геодезії та картографії. 2014. № 5 (92). С. 29–32.
  7. Бабій П. О., Вишневський В. І., Шевчук С. А. Річка Рось та її використання. Київ : Інтерпрес, 2016. 124 с.

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Рось // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Рось (дата звернення: 27.10.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.07.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ