Кліть (архітектура)

Кліть. Джерело ілюстрації: Тарас Я. Українська сакральна дерев'яна архітектура: словник-довідник. Львів : Ін-т народознавства НАНУ, 2006. С. 207
Кліть каплиці з с. Клесів Сарненського р-ну Рівненської обл., Україна, в експозиції Національного музею народної архітектури і побуту України.
Фото В. В. Вечерського

Кліть — замкнутий квадратний чи прямокутний у плані дерев’яний зруб, складений з вінців колод, брусів, плах. Кліть як найпростіша споруда з двосхилим чи пірамідальним наметовим дахом є вихідною одиницею при зведенні різноманітних будівель і споруд, наприклад клітських церков (складалися з одної або розміщених в ряд 2–3 клітей), каплиць.

Термін фіксується в історичних джерелах з 10 ст. у значенні будинку, кімнати, келії, комори. Як правило, це неопалювана окрема споруда (комора), частина хати (хижа), прибудова.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 127.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 213–214.
  3. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура: словник-довідник. Львів : Ін-т народознавства, 2006. С. 206–208.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Кліть (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кліть (архітектура) (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ