Воскресенська церква в Сосниці

Воскресенська церква в Сосниці. Фото 1930

Воскресе́нська це́рква в Со́сниці — втрачений об’єкт архітектурної спадщини, Чернігівська обл., Україна. Стояла в історичному центрі містечка (поблизу перетину сучасних вулиць Виноградського і Освіти). Збудована 1756. Мурована, хрещата, дев’ятидільна, триверха, двоповерхова: у цокольному ярусі містилася тепла церква, у верхньому — холодна. Церква унікальна своєю композицією: мала півкруглу вівтарну апсиду на східному фасаді і таку ж контрапсиду на західному. В її архітектурі поєднувалося 3 канонічні типи православного храму: хрещатий центричний з тридільним триверхим і з рідкісним в Україні типом «храму з контрапсидою». Фасади вирішені в стилістиці провінційного пізнього бароко: вжито пілястри, карнизи, рустування пілястр і стін, аркові вікна у 2 яруси з різноманітними наличниками, сегментні фронтони на фасадах. Церкву знищено після 1930.

Література

  1. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідницький інститут історії та теорії архітектури і містобудування, 2002. С. 177.
  2. Вечерський В. Генеза типологічної групи «храму з контрапсидою» в Україні // Церква — наука — суспільство: питання взаємодії. Київ : Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, 2020. С. 161–165.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Воскресенська церква в Сосниці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Воскресенська церква в Сосниці (дата звернення: 16.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.08.2020


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ