Будуар

Будуар імператриці Марії Федорівни в у Масандрівському палаці в АР Крим, Україна.
Фото Вечерського В. В.
Фрагмент будуара герцогині в палаці герцога Е. Й. Бірона у м. Рундале, Латвія.
Фото Вечерського В. В.

Будуа́р (фр. boudoir, від bouder — сердитися, уникати) — жіноча приватна кімната в палаці, садибному будинку чи особняку.

Містився між салоном і спальнею, мав вишукане умеблювання та декор. Функція — туалетна кімната, місце відпочинку та приватних (інтимних) зустрічей господині дому; відповідник чоловічої кімнати — кабінету.

З’явився в 18 ст. у французьких палацах, поширився в палацовій архітектурі Європи пізнього бароко (будуар герцогині в палаці герцога Е. Й. Бірона у м. Рундале, Латвія), класицизму та історизму до початку 20 ст. (будуар імператриці Марії Федорівни у Масандрівському палаці, тепер Автономна Республіка Крим, Україна).

В Україні будуари з’явилися в інтер’єрах палаців та садибних будинків наприкінці 18 ст., поширення набули в міських особняках другої половини 19 — початку 20 ст.

Будуаром також називають комплект умеблювання цієї кімнати.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 54.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 72.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будуар // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будуар (дата звернення: 24.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.07.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ