Амазонка

Амазонка.jpg

Амазо́нкарічка в Південній Америці, найдовша й найповноводніша в світі.

Амазонка

Витік Мараньйон, Укаялі
Гирло Атлантичний океан
Довжина (км) 6992
Тип живлення дощове
Основні притоки Пурус, Ріу-Негру, Мадейра, Тапажос, Шінгу, Токантінс, Напо
Протікає через території Південна Америка

Характеристика

Витоки, дельта, довжина

Амазонка утворюється внаслідок злиття (на висоті 110 м над рівнем моря) річок Мараньйон (лівий виток Амазонки) та Укаялі (правий виток).

Перед упаданням в Атлантичний океан Амазонка утворює одну з найбільших у світі дельт (площею близько 100 тис. км2), з багатьма рукавами (найбільший ― Пара) та найбільшим річковим островом у світі ― Маражо (площа 40,1 тис. км2).

Найдовша річка в світі ― 6 992 км.

Напрямок і характер течії

Басейн річковий займає всю Амазонську низовину, східні схили Анд, південні схили Гвіанського нагір’я, північну й центральну частини Бразильського плоскогір’я; розташований у межах Бразилії (62,4 % площі басейну), Перу (16,3 %), Болівії (12,0 %), Колумбії (6,3 %), Еквадору (2,1 %), Венесуели (0,5 %) і Гайани (0,4 %).

Амазонка бере початок у Перу, на східних схилах Західних Кордильєр (на висоті 5 597 м над рівнем моря), спочатку тече на північ у вузькій глибокій долині з численними бистринами й водоспадами, після чого виходить на рівнину, якою тече на схід до Атлантичного океану серед вологих тропічних лісів у жаркому тропічно-екваторіальному кліматі (середньорічні температури повітря ― +26–+28 °С, опадів ― 1500–3000 мм/рік). Головне річище Амазонки часто розбивається на кілька русел. Долина багата озерами, що з’єднуються з річкою протоками, а низький берег спускається до русла ступенями.

Тип живлення

Басейн Амазонки розташований у північній і південній півкулях, перебуваючи під впливом різночасового випадання дощів, через що викликані ними паводки сезонно не збігаються (у правих притоках висока вода проходить від жовтня до квітня, у лівих ― від березня до вересня). Більша частина басейну перебуває в південній півкулі, тож максимальна витрата води припадає на травень та червень (коли вода виходить з берегів, затоплюючи величезні простори та утворюючи болота), а найнижчий рівень води ― від серпня до вересня (коли її витрата не перевищує 80 тис. м3/с).

Водний режим. Водність

Площа басейну річкового становить приблизно 7 050 000 км2 (близько 40 % площі континенту). Середня витрата води (повноводність) ― 219 тис. м3/с, найбільша витрата води в гирлі ― 360 тис. м3/с, середньорічний стік близько 7 тис. км3 (близько 15 % загального річного стоку всіх річок земної кулі), твердий стік ― 498 млн т/рік.

Найбільші притоки

Амазонка приймає понад 1 000 приток, 20 з яких є багатоводними річками завдовжки понад 1 500 км, найбільші притоки: Укаялі, Журуа, Пурус, Мадейра, Тапажос, Шингу, Токантінс (праві); Наппо, Іса, Жапура, Ріу-Негру (ліві). Річкам басейну Амазонки властиве явище біфуркації річок ― розгалужуючись на рукави під час розливів, вони з’єднуються не тільки з іншими притоками головної річки, але й обмінюються водою з річками інших басейнів (наприклад, річка Касік’яре на півдні Венесуели відгалужується від річки Оріноко, приймаючи близько третини її стоку, і впадає в амазонську притоку Ріу-Негру).

Рослинний і тваринний світ

На берегах та у водах Амазонки існують різноманітні й унікальні рослинний (близько 50 тис. видів рослин або понад 15 % видового багатства земної кулі) і тваринний (понад дві тис. видів риб) світи. Трапляються гіганти (найбільша рослина з родини Лататтєвих — вікторія регія, листя якої діаметром до 2 м, що плавають на воді, здатні витримати вагу дорослої людини; арапаїма ― одна з найбільших прісноводних риб завдовжки 4–4,5 м і масою понад 200 кг; гриф кондор ― найбільший птах західної півкулі, що літає; удав (див. Удавові) анаконда ― найбільша змія світу, капібара) і карлики (звідси родом багато популярних акваріумних риб ― гупі, мечоносці, скалярії та ін.). Найбільш відомими мешканцями Амазонки є надзвичайно ненажерливі хижі піраньї (риби завдовжки 13–40 см), що нападають навіть на великих тварин або людей. Найхарактернішими й поширеними рослинами амазонських лісів є ліани, довжина яких сягає 100 м.

Використання

Разом із притоками Амазонка утворює систему внутрішніх водних шляхів загальною довжиною понад 25 тис. км, головне річище суднохідне на 4 300 км (до Анд), а до міста Манаус (1 690 км від гирла) піднімаються океанські судна.

Головні порти (від гирла): Белен, Сантарен, Обідус (Бразилія), Манаус, Ікітос (Перу).

Екологічні проблеми

Через малий ухил річища (0,016 м/км) Амазонка зазнає впливу морських припливів, що поширюються вгору за течією на 1400 км, утворюючи хвилі, які рухаються зі швидкістю 25 км/год., обрушуючи водяний вал заввишки до 3,5–4 м на береги, змітаючи все на своєму шляху.

Унаслідок інтенсивної мисливської діяльності людини скоротилися популяції багатьох видів тварин і птахів. Вирубування тропічних лісів Південної Америки призводить до того, що на цих ділянках екологічні системи природні не відновлюються, ґрунт виснажується й змивається в річку. Внаслідок цього відбувається замулювання акваторії та її обміління. Установка дамб і розвиток промисловості на берегах Амазонки зумовлюють зникнення флори та фауни, а також забруднюють акваторію промисловими водами. Усе це впливає на зміну хімічного складу води та сприяє поширенню захворювань серед місцевого населення.

Література

  1. Муранов А. П. Величайшие реки мира. Ленинград : Детская литература, 1968. 322 с.
  2. Graf M. The Amazon River. Mankato : Capstone Press, 2004. 32 p.
  3. Hemming J. Tree of rivers : the story of the Amazon. London : Thames & Hudson, 2009. 368 p.
  4. Будз М. Д. Річки Світу. Рівне : Національний університет водного господарства та природокористування, 2012. 202 с.
  5. Ruzo A. The boiling river: adventure and discovery in the Amazon. London : TED Books, 2016. 144 p.

Автор ВУЕ

А. С. Івченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Івченко А. С. Амазонка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амазонка (дата звернення: 7.12.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
27.11.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ