Будівельні матеріали металеві

Будіве́льні матеріа́ли метале́віметали і сплави (хімічні з’єднання різних металів і металів із неметалами), які надходять у будівельне виробництво як лінійний і листовий напівфабрикат (продукт металургійних підприємств).

Класифікація

Поділяють на дві основні групи:

  • чорні метали;
  • кольорові метали.

Застосування

Із чорних металів найпоширенішою є сталь, на яку припадає основна маса використовуваного у будівництві металу. Сталь застосовують як конструкційний матеріал (див. Будівельні конструкції) та як один з основних інгредієнтів залізобетону.

Чавун використовують як литі санітарно-технічні та інші вироби, іноді — елементи будівельних конструкцій.

Залізо в сучасному будівництві використовують тільки під час реставрації пам’яток архітектури, у монументальному й ужитковому мистецтві. Із кольорових металів найпоширеніші сплави алюмінію з магнієм, кремнієм, цинком, марганцем і міддю. Сфери застосування алюмінієвих сплавів — тримальні конструкції будівель (особливо за наявності агресивного середовища), великопрогонові покриття, стінові огородження, віконні рами.

Чистий алюміній (швидко окислюється, тому неміцний) застосовують тільки під час виготовлення фарб, емалей, бетонів ніздрюватих, а також для захисно-декоративних покриттів інших матеріалів і виробів.

Сталь і алюмінієві сплави надходять у будівельне виробництво як прокат; профільний та листовий сортамент, листовий сортамент, сталева арматура залізобетонних виробів, сталеві троси і канати.

Мідь і мідні сплави (латунь, бронза) використовують як декоративний, опоряджувальний, скульптурний, конструкційний матеріали.

Серед інших кольорових металів виділяють цинк (застосовують як листки для покрівельних і захисних покриттів) та свинець (для зачеканювання стиків елементів конструкцій).

Високу питому міцність, вогнестійкість, вологостійкість і добрі естетичні якості мають титанові (див. Титан) сплави, однак їх використання обмежене трудомісткістю і високою вартістю виробництва.

Література

  1. Мардер А. Матеріали будівельні // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 157–161.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Будівельні матеріали металеві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівельні матеріали металеві (дата звернення: 16.06.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.06.2021

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності