Будівельні матеріали кам'яні штучні

Будіве́льні матеріа́ли кам’яні́ шту́чні — речовини і вироби, які одержують при твердненні особливим чином дібраних сумішей в’яжучих речовин із водою (рідше без неї), іншими речовинами (заповнювачами), за потреби — спеціальними добавками.

Розрізняють

На відміну від матеріалів керамічних, матеріали кам’яні штучні для тверднення не потребують високих температур, тому їх називають невипалювальними.

Мурувальні та опоряджувальні розчини, бетони і залізобетони на основі цементу становлять основний об’єм матеріалів кам’яних штучних. Різновидом залізобетону є армоцемент — дрібнозернистий бетон, армований сітками зі сталевого дроту. До цементних кам’яних матеріалів належить також азбестоцемент.

Широко застосовують гіпсові та гіпсобетонні матеріали — невипалені штучні камені, у яких використовують гіпсові, ангідритні та гіпсоцементно-пуцоланові в’яжучі. У гіпсобетоні як заповнювач використовують пісок, пемзу, туф, металургійні та паливні шлаки.

Особливу групу кам’яних невипалювальних матеріалів становлять матеріали на основі вапна і змішаних вапняних (вапняно-кремнеземистих, вапняно-шлакових та інших) в’яжучих переважно з автоклавним твердненням, які застосовують для виробництва силікатних і силікатно-бетонних виробів (цегла, стінові панелі тощо).

На основі магнезіальних в’яжучих із використанням деревної тирси і деревної вовни як заповнювача виробляють конструкційно-теплоізоляційні та теплоізоляційні матеріали для заповнення стін, перегородок і перекриттів каркасних будівель та утеплення огороджувальних конструкцій (фіброліт), улаштування безшовних підлог і плиток для підлог (ксилоліт), теплоізоляції трубопроводів і устаткування (совеліт).

Матеріали кам’яні штучні є основним матеріалом у сучасному цивільному та промисловому будівництві.

Література

  1. Мардер А. Матеріали будівельні // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 157–161.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Будівельні матеріали кам'яні штучні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівельні матеріали кам'яні штучні (дата звернення: 16.06.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.06.2021

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності