Будівельні матеріали в'яжучі

Будіве́льні матеріа́ли в'я́жучі — природні або перероблені речовини, які під впливом фізико-хімічних процесів переходять з порошкоподібного, пластично-в’язкого чи рідкого станів у твердий або малопластичний.

Класифікація

Будівельні матеріали в’яжучі поділяють на:

  • органічні (бітумні та дьогтьові);
  • мінеральні (неорганічні);
  • синтетичні смоли.

Застосування

Бітумні й дьогтьові в’яжучі застосовують для виготовлення герметиків, покрівельних, гідроізоляційних виробів і конструкцій, мастик, шляхових покриттів. Синтетичні смоли входять до складу синтетичних полімерних матеріалів — будівельних пластмас.

Найбільше значення мають мінеральні матеріали в’яжучі — порошкоподібні тонкодисперсні речовини, які утворюють під час замішування (змішування з водою, деякими водними розчинами або іншими рідинами) пластичну масу, що твердне і перетворюється на каменеподібне тіло.

Мінеральні матеріали в’яжучі поділяють на:

  • повітряні, здатні тверднути і тривалий час зберігати міцність тільки на повітрі (гіпсові, ангітритові, магнезіальні, вапно повітряне);
  • гідравлічні, які після замішування і попереднього тверднення у повітряно-вологому середовищі продовжують зберігати і нарощувати міцність у воді (різні цементи, гідравлічне вапно);
  • кислотостійкі (кислототривкі) цементи, які замішують на водному розчині силікату натрію (розчинного скла) і після тверднення на повітрі можуть тривалий час чинити опір агресивному впливу кислот;
  • автоклавні, для інтенсифікації тверднення яких застосовують оброблення в автоклаві (вапняно-кремнеземисті, вапняно-шлакові, вапняно-нефелінові та інші в’яжучі, а також суміші портландцементу з тонкомеленим піском);
  • фосфатні в’яжучі (фосфатні цементи: титанофосфатний, магнієфосфатний, амонофосфатний та інші).

Мінеральні матеріали в’яжучі використовують для одержання безвипалюваних штучних кам’яних матеріалів і виробів, які застосовують у будівництві (цементний, силікатний, гіпсовий, полімерцементний бетон; силікатна, вапняно-шлакова, вапняно-зольна цегла; теплоізоляційні магнезіальні матеріали; азбестоцементні, армоцементні та залізобетонні вироби), вапняних, цементних, гіпсових, змішаних розчинів, клейких і фарбувальних сумішей.

Література

  1. Мардер А. Матеріали будівельні // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 157–161.
  2. Гасан Ю. Г., Пащенко Т. М. Будівельні матеріали : у 2 ч. Київ : Київський національний університет будівництва та архітектури, 2013.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Будівельні матеріали в'яжучі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівельні матеріали в'яжучі (дата звернення: 16.06.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.06.2021

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності