Борні руди

Бо́рні ру́ди — природні мінеральні утворення, що містять бор у таких сполуках і концентраціях, за яких їхнє промислове використання технічно можливе і економічно доцільне.

Як борні руди використовують природні борати і боросилікати. Найпоширеніші борати натрію, кальцію й магнію. Супутні корисні компоненти борних руд — залізо, олово, сульфіди кольорових металів.

Відповідно до генетичної класифікації родовища бувають ендогенні та екзогенні. Ендогенні мають переважно контактово-метасоматичний генезис і утворюються боратами в формації магнезіальних скарнів або боросилікатами в формації вапнякових скарнів.

Екзогенні родовища поділяють на вулканогенно-осадові, в яких переважають борати кальцію, і галогенно-осадові з боратами магнію. Самостійний тип екзогенних родовищ — мінералізовані води гарячих джерел. Борні руди розробляють переважно підземним способом.

Найбільші родовища борних руд відомі в Росії, Китаї, Кореї, США, Аргентині, Перу, Чилі, Туреччині.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія: у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Гурський Д. С. Металічні корисні копалини // Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006.
  3. Сивий М., Паранько І., Іванов Є. Географія мінеральних ресурсів України. Львів : Простір М, 2013. 684 с.
  4. Полуніна Г. В., Башкірова Г. О., Коваль О. М. та ін. Мінеральні ресурси України. Київ : Державний інформаційний геологічний фонд україни,
    2018. 270 с.
  5. Mineral commodity summaries 2020. Reston : U.S. Department of the Interior, 2020. 204 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Борні руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Борні руди (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.09.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ