Барельєф

Барельєфи на фасаді костелу св. Анни Віляновського палацово-паркового ансамблю у Варшаві, Польща.
Фото В. Вечерського
Барельєф — пам’ятний знак на місці садибного будинку, де народився композитор Д. Бортнянський у м. Глухові Сумської області, Україна.
Фото В. Вечерського

Барельє́ф (фр. bas-relief, від bas — низький і relief — рельєф) — виконана на площині скульптурна композиція з опуклим зображенням, що виступає з площини тла менш ніж на половину свого об’єму.

Цим барельєф відрізняється від високого рельєфу — горельєфу і від заглибленого рельєфу — контррельєфу.

Барельєфні зображення відомі з часів палеоліту й присутні на всіх континентах.

Виконують із глини, гіпсу, алебастру, каменю, дерева, металу, органічного скла; буває орнаментальним, декоративним, фігуративним, а також монохромним або поліхромним. Є поширеним видом декору архітектурних споруд як на фасадах, так і в інтер’єрах. Широко використовують в монументальному мистецтві (пам’ятники, пам’ятні знаки, стели, надгробки, меморіальні дошки), мистецтві декоративно-ужитковому та дрібній пластиці (медалі, монети, геми, камеї).

В Україні найдавніші античні (див. Античність) барельєфи відомі в Херсонесі Таврійському, Ольвії, Неаполі Скіфському.

З часів княжої Русі-України збереглися барельєфи Києво-Печерської лаври, Михайлівського Золотоверхого собору, Борисоглібського собору в Чернігові, Успенського собору в Галичі.

Майстри барельєфу — скульптори: І. Мартос, Л. Позен, І. Кавалерідзе, Л. Молодожанин, В. Луцак (нар. 1928; Україна), В. Прядка.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 44.
  2. Мистецтво України : в 5 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1995. Т. 1. С. 147.
  3. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 54.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 15.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Барельєф // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Барельєф (дата звернення: 25.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.01.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ