Арнем-Ленд

Арнем-Ленд.jpg

А́рнем-Ленд, Арнемленд (англ. Arnhem Land — букв. земля Арнема) — історичний регіон Північної території Австралії; півострів.

Географічне положення

Арнем-Ленд займає територію від р. Дейлі на заході до затоки Карпентарія на сході, омивається на північному заході Тиморським морем, на північному сході — Арафурським морем.

Берегова смуга простягається від затоки Ван-Дімен та півострова Кобург до півострова Гоув, затоки Карпентарія і острова Ґрут-Айленд.

Розміри

Чіткі фіксовані межі регіону на заході та півдні відсутні. Площа півострова становить понад 97 тис. км2, довжина — близько 320 км, ширина — близько 460 км.

Історична довідка

Історія Арнем-Ленду пов’язана з корінним народом йолнгу, що оселився на півострові від пізнього плейстоцену. Найдавніша знахідка — кам’яна сокира віком 35,5 тис. років.

Північно-східне узбережжя Австралії відкрито 1623 капітаном голландської Ост-Індської компанії В. ван Колстером (1570–?; Нідерланди), який прибув на кораблі «Арнем», названому на честь міста в Нідерландах.

Дослідник Австралії М. Фліндерс (1774–1814; Велика Британія) назвав півострів за назвою судна.

Природа

Геологічна будова і рельєф

Півострів із поверхні перекрито відкладами крейдяної (див. Крейдовий період) і палеогенової трансгресій. Поверхню складено з розчленованого річками на останцеві (див. Останець) масиви пологим горбистим плато заввишки від 180 м на півночі й до 400 м на півдні. З півночі оточений широкою рівниною, що круто обривається біля моря.

Арнем-Ленд — значний скельний масив гірський із безліччю уступів, водоспадів, карнизів і печер.

Корисні копалини

Серед корисних копалин півострова — урано-радієва руда (див. Уранові руди; Радієві руди) у гірничопромисловому центрі Рам-Джангл, руда марганцева, руди золоті, цинкові руди, боксити, нафта й газ природний на шельфі.

Гідрографія

Великі річки — Дейлі, Катерина, Ропер, Східна, Південна й Західна Алігаторова річки, Манн.

Клімат

Клімат тропічний мусонний, із вологим і сухим сезонами кліматичними.

Температура коливається протягом року від +15 °С у сухий сезон (від квітня до вересня) до +33 °С у сезон дощів (від жовтня до березня).

Максимальні атмосферні опади в сезон дощів — понад 1 500 мм. У цей час можливі тропічні урагани. Середньорічна кількість опадів становить від 1 800 мм на півночі до 1 200 мм на півдні.

Відносна вологість повітря — 60–80 %.

Рослинний і тваринний світ

У долинах річок ростуть вологі тропічні ліси, на навітряних схилах і вершинах масивів — евкаліптові ліси й савани. Узбережжя вкрито мангровими (див. Мангри) заростями й безкрайніми болотами.

Для Арнем-Ленду характерне багате біорізноманіття (включно з ендеміками): птахи, ссавці, рептилії. Трапляються морський гребенястий крокодил, акула-бик і рідкісний дюгонь. У лісах багато змій: оливковий пітон, мулга й так звана смертельна змія — одна з найотруйніших змій у світі (див. Аспідові).

Населення

Населення мешкає в кількох шахтарських осередках, розсіяних поселеннях аборигенів і окремих сільських центрах обслуговування.

Майже 50 % регіону належить до заповідних територій корінних народів та офіційно визнані урядом Австралії частиною Національної системи резерватів.

Аборигени зосереджені в невеликих кланових громадах, що налічують до 100 осіб.

Вирізняється різноманітністю мов корінних народів: зафіксовано 7 із 14 австралійських мовних сімей, а також 8 некласифікованих мов.

Основними центрами Арнем-Ленду (2016, перепис) є поселення Джабіру (1 081 особа) біля Національного парку Какаду, Манінгріда (2 308 осіб) у гирлі р. Ліверпуля, Нхулунбуй (3 240 осіб) на півострові Гоув.

Щороку на північному сході проводять фестиваль традиційної культури «Гарма» — свято культурної спадщини народу йолнгу, яке представляє понад 20 груп.

Значення

На півострові розташовано парк Національний парк Какаду, один із найбільших в Австралії порт Дарвін.

2019 НАСА обрали Арнем-Ленд місцем запуску космічних ракет у межах дослідницької програми.

Література

  1. Warner W. L. A Black Civilization: A Social Study of an Australian Tribe. New York : Harper, 1958. 618 p.
  2. Australia. Carlton : Lonely Planet, 2019. 1100 p.

Автор ВУЕ

О. Л. Дронова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Дронова О. Л. Арнем-Ленд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арнем-Ленд (дата звернення: 18.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.01.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ